Choroba tkanki łącznej a problemy jelitowe

Witam, stwierdzono u mnie chorobę tkanki łącznej (toczeń), przez podobno którą mam też problemy jelitowe. Jakich zaburzeń może to dotyczyć, ponieważ od 3 lat byłam leczona na zespół jelita drażliwego? Czy może być z tym też związany wzrost wagi mimo niezmiennych nawyków żywieniowych ?

W toczniu trzewnym moga wystepowac zmiany w przewodzie pokarmowym, zwykle jednak odtyczące zaburzeń motoryki, to znaczy zdolności do przesuwania pokarmu. Wzrost masy ciała nie ma żadnego związku z rozpoznaniem tocznia, ale jeśli jest Pani leczona na przykład lekami opartymi na hormonach steroidowych, może być to jednen z objawów ubocznych tego typu leczenia.