Chorobliwa zazdrość i kontrola

Czy uciekac czy da się uratować ten związek jak cos zmienić skąd wziąść siłę??? Jestesmy ze soba ponad rok po 3 miesiacach zwiazku zaszlam w ciaze i wtedy sie zaczelo ze to nie jego dziecko ze go zdradzilam i tak wkolko stala kontrola telefonu portali spolecznosciowych wieczne pretensje co to za nr itp z kim pisalas o czym ,ze pewnie i tak usuwam wiadomosci i wgl jak chce odwiedzic swoich znajomych to tylko z nim bo bez niego to juz jakies podejzenie dlaczego ze zaraz go zdradze

Sytuacja, w której znajduje się Pani obecnie z pewnością jest dla Pani bardzo trudna. Kontrola i nieufność ze strony partnera nie ułatwiają wspólnego życia. Być może partner ma jakieś doświadczenia z przeszłości gdzie był zdradzony, albo obserwował zdradę u kogoś innego i jest obecnie nadmiernie czujny? Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Zamiast uciekać, zachęcam Panią do szczerej, ale spokojnej rozmowy z partnerem, gdzie może Pani poruszyć kwestie tego, jak Pani się czuje w takiej sytuacji: np. stłamszona, oskarżana, podejrzewana i że trudno jest Pani tak żyć. Że potrzebuje Pani bliskości, poczucia bezpieczeństwa, spokoju, zaufania i szacunku. Że Pani w 100% ufa partnerowi i tego samego oczekuje Pani od niego. Partner być może nie zdaje sobie sprawy z tego, że Pani cierpi. Warto też zapewnić partnera o Pani uczuciach względem niego. Ale warto też postawić granice i ustalić jasno, że nie ma Pani nic do ukrycia, ale notoryczne sprawdzanie telefonu komórkowego czy profilu na portalach społecznościowych jest dla Pani uciążliwe i przykre, ponieważ za każdym razem gdy partner Panią sprawdza odczuwa Pani na nowo jego brak zaufania. Poza tym, każda osoba w związku ma prawo spotykać się ze znajomymi osobno. Może to być proces żmudny i wymagający od obojga dużego pokładu cierpliwości, dlatego warto rozważyć skorzystanie z terapii par.

Witam Panią. Rzeczywiście nadmierna zazdrość i kontrola to siła, która może zniszczyć każdy związek. Zbyt intensywna nie pozwala bowiem na odrębność i oddzielność drugiej osoby, a to zawsze budzi złość i rozczarowanie. Koniecznie należy się temu przyjrzeć, tym bardziej, że jak zrozumiałam, macie Państwo małe dziecko. Atmosfera w parze nigdy nie pozostaje obojętna dla malucha. Należy zgosić się na konsultację do doświadczonego terapeuty par i tym samym poprawić komunikacje w związku. Jeżeli terapeuta będzie widział taką potrzebę (np. problemy w osobowości u któregoś z partnerów lub u obojga) wówczas dodatkowo zaproponuje terapię indywidualną.

Małgorzata Danielewicz
www.terapia-psycholog.com.pl
www.psychoterapia.lublin.pl