Choroby nowotworowe w rodzinie a ryzyko zachorowania

Babcia(od strony mama) zachorowała na raka piersi w wieku powyżej 70. Dziadkowi ze strony mamy zdiagnozowano guz na płucu i tarczycy ale nie było dalszej diagnostyki.Mój tata(56) zmarł na raka płuc,miał gruźlicę,była nałogowym palaczem,pracował przy czynikach rakotwórczych.Jego dziadek też chorował na raka chyba płuc na starość.Nie wiem czy palił.inni są zdrowi.Czy powinnam wykonać badania genetyczne?

Rak płuc spowodowany jest raczej czynnikami środowiskowymi, a nie genetycznymi, zresztą nie wykonuje się specyficznych badań genetycznych w kierunku tego nowotworu. Jeśli chodzi o raka piersi, to ten jeden przypadek w rodzinie zwiększa rzeczywiście ryzyko wystąpienia tej choroby u Pani, ale w tym wypadku nieznacznie. Jeśli nie było innych przypadków, to nie martwiłbym się aż tak bardzo. Oczywiście badania genetyczne w kierunku raka piersi można sobie wykonać, ale na Pani miejscu poprzestałbym na zdrowym trybie życia (przede wszystkim nie palić papierosów!) i kontroli lekarskiej - na razie usg piersi 1x w roku wystarczy.

Wg standardów światowych - nie ma takiej konieczności ,ale dla własnego spokoju może Pani udać sie do por.genetycznej w CO w Łodzi. zż