Choruję na depresję i nerwicę seksualną - czy mogę sam zgłosić się do szpitala?

Od trzech lat choruję na depresję i nerwicę seksualną, biorę leki. Moja sytuacja jest ciężka, ponieważ nie mam odwagi przyznać się przed kolejną partnerką, że mam lęki przed stosunkiem. Okłamuję kolejnych psychiatrów, a mam dwóch - jeden przypisuje inne leki, a drugi inne. Od trzech lat wziąłem bardzo dużo leków psychotropowych, iż mam już swoją połówkę. Mam pytanie - czy jest możliwe odrzucenie leków, czy sama wiara może pomóc w depresji. Wczoraj byłem u psychiatry, pytałem o psychologa i o szpital. Odpowiedział, iż nie jest wstanie znaleźć psychologa. Czy sam mogę zgłosić się do szpitala po pomoc psychologa? Zaznaczam, iż miałem już trzy partnerki, ale nigdy nie miałem na stale. Zawsze było to w formie romansu. W moim mieście jestem znany, iż mam depresję, bo sam rozpowiedziałem. Obecnie brałem lek przeciwdepresyjny, ale miałem dolegliwości skórne i mam przypisany inny lek.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Decyzję o ewentualnym odstawieniu leków powinien Pan podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym leczenie. Nieumiejętne odstawienie leku może narazić Pana na przykre objawy odstawienne oraz zwiększyć ryzyko nawrotu choroby.

Niestety, nie napisał Pan na jakiej podstawie rozpoznano u Pana objawy depresji i nerwicy, jakie ma Pan aktualnie objawy i dlaczego myśli Pan teraz o odstawieniu leków. Sama wiara w wyzdrowienie nie wystarczy, jeśli boryka się Pan z problemami, które w znaczący sposób wpływają na Pana samopoczucie i aktywność.

Poza tym, proszę wziąć pod uwagę, że przyczyną braku skuteczności dotychczasowego leczenia może być przede wszystkim to, że korzysta Pan z pomocy różnych lekarzy jednocześnie. Jeśli zataja Pan ten fakt przed specjalistami, może Pan narażać się m.in. na efekty uboczne leczenia, kumulację leków w organizmie i ich działanie toksyczne.

Zastanawiam się również, w jaki sposób przyjmuje Pan leki, skoro lekarze przepisują Panu różne preparaty: stosuje je Pan równocześnie? Wybiera Pan, który z nich zażywać? Stosuje je Pan na zmianę - raz jeden, raz drugi? Proszę porozmawiać szczerze na ten temat z lekarzem.

Zarówno w depresji, jak i nerwicy może bardzo pomóc psychoterapia, jednak radziłabym Panu potraktować tą metodę leczenia (przynajmniej na początku) jako leczenie wspomagające. Jeśli w trakcie psychoterapii będzie Pan odczuwał coraz większą poprawę, to wspólnie z lekarzem może Pan rozważyć stopniowe odstawienie leków.

O skierowaniu pacjenta do szpitala i jego przyjęciu decyduje lekarz. Psycholog może pomóc w podjęciu tej decyzji lekarzowi, jednak zgodnie z ustawą odpowiedzialny jest za to zawsze lekarz izby przyjęć danego szpitala.

Najlepiej jest zgłosić się z aktualnym skierowaniem wystawionym przez lekarza prowadzącego. W przypadkach nagłych (objawy psychotyczne, nasilone myśli samobójcze) - możliwe jest przyjęcie pacjenta bez skierowania.

Jeśli oczekuje Pan od leczenia szpitalnego przede wszystkim psychoterapii, powinien Pan rozważyć przyjęcie do dziennego lub całodobowego oddziału leczenia nerwic. Po znalezieniu miejsca leczenia, może Pan dowiedzieć się telefonicznie na temat kryteriów przyjęcia:

http://szukaj.sluzbazdrowia.pl/szukaj/20,1.html?frazy=Oddzia%C5%82+lecze....

Z pozdrowieniami