Choruję na schizofrenię paranoidalną. Czy to się da wyleczyć?

Witam. Jestem mężczyzną i mam 26. Choruję na schizofrenię paranoidalną. Mój problem polega na tym, że mam uczucie pustki w głowie, mam problemy w relacjach interpersonalnych i izoluję się od ludzi. Najbardziej jednak przeszkadza mi ta pustka w głowie. Po prostu tak jakby brak myśli. Czuję się jakbym był mało inteligentną osobą. Jak jestem w towarzystwie to nie wiem o czym mam rozmawiać i co mówić. Bardzo ciężko mi z tym żyć. Bardzo proszę o radę.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Warto, aby o swoich odczuciach poinformował Pan lekarza prowadzącego. Poczucie pustki może być wynikiem oddziaływania leków jak i także zmian neurologicznych. Jednak stwierdzić może to tylko specjalista w bezpośrednim kontakcie.

Problem z nawiązywaniem relacji interpersonalnych może Pan przepracować uczestnicząc na przykład w grupach wsparcia - będzie mógł Pan opowiedzieć o swoim problemie jak również poćwiczyć otwarcie się na nowych ludzi. Proszę pomyśleć także o wyznaczaniu sobie małych celów, np. wyjście z domu i zapytanie kogoś o godzinę - są to zachowania, które zmuszają do nawiązania kontaktu, jednak nie jest on zbyt długi. Wymyślanie takich czynności, z pozoru śmiesznych, może przynieść skutek w postaci otwartości na innych ludzi.

Warto przemyśleć także udział w psychoterapii, podczas której będzie mógł Pan przepracować lęk przed nawiązywaniem relacji, a także przyczyny poczucia niższej wartości.

Pozdrawiam