Chroniczne zapalenie żołądka z metaplazją jelitową, przepuklina rozworu i refluks

Mam zdiagnozowane chroniczne zapalenie żołądka z metaplazją jelitową, przepuklinę rozworu i refluks, ale jaki nie mam pojęcia. I to jest właśnie moje pytanie, skąd mam wiedzieć, jaki jest rodzaj refluksu? Miałem gastroskopię z biopsją, od trzech tygodni biorę Omeoprazol i nie pomaga, a nawet mogę powiedzieć, że jest gorzej, a logicznie gdyby to był refluks kwaśny to by było lepiej. Objawy to duszności, wzdęcia żołądka, mdłości - rzadko. Pytanie moje brzmi, czy dalej brać Omeoprazol czy przestać, bo może być to refluks zasadowy i mi to tylko pogarsza objawy? Wizytę u gastrologa mam za dwa tygodnie, bo mieszkam za granicą i nie można szybciej. Z góry dziękuję!

W Pana przypadku zapewne występuje refluks typu kwaśnego, czyli żołądkowo-przełykowy, gdyż taki refluks najczęściej koreluje z przepukliną rozworu przełykowego. Jeśli byłby to refluks zasadowy w żołądku widoczna byłaby żółć, która zarzucana byłaby aż do przełyku z dwunastnicy przez żołądek. W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego wraz z przepukliną rozworu przełykowego stosuje się leki obniżające kwasowość soku żołądkowego. Jeśli jednak takie leki nie pomagają świadczy to o dużym zaawansowaniu przepukliny rozworu przełykowego. Aby jeszcze dokładnej zdiagnozować ten problem trzeba zastanowić się nad wykonaniem dodatkowych badań takich jak manometria przełyku (określenie ciśnień na zwieraczach przełyku) i ph-metria (określenie całodobowe kwaśności/zasadowości treści żołądkowej i przełykowej). O wszystkim zadecyduje gastroenterolog po bezpośrednim badaniu i analizie wyników badań obrazowych (gastroskopii) i histopatologicznych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli leki nie skutkują zapewne konieczne okaże się leczenie operacyjne przepukliny.