Chwilowy bezwład prawej ręki

Serdecznie witam. Chciałabym zasięgnąć porady, gdyż przydarzyło mi się coś bardzo niepokojącego. Otóż dwa dni temu obudziłam się w nocy, bo nie mogłam przełożyć ręki w inne miejsce. Często drętwieją mi ręce podczas snu, ale to uczucie było zupełnie inne. Okazało się, że śpię na lewym boku i w żaden sposób nie mam uciśniętej prawej ręki. Przełożyłam lewą przed siebie, następnie podniosłam do góry i okazało się, że ręka bezwładnie zgięła się w łokciu i opadła. Usiadłam i ułożyłam ją na kolanach. Nie miałam żadnego uczucia drętwienia, czy bólu, palce były lekko zgięte, dłoń ciepła, a ja nie mogłam poruszyć żadnym palcem, podobnie jak po znieczuleniu do operacji (które niedawno miałam na lewą rękę). Po około 10 sekundach masowania palców, odzyskałam władzę w palcach, następnie całej ręce. Czuję w niej często osłabienie mięśniowe. Podobnie w nogach do kolan. Bywa, że drgają mi różne partie mięśni. Najbardziej zaniepokoił mnie jednak ten nocny objaw. Bardzo proszę o poradę. Obawiam się, że to coś poważnego. Czekam na odpowiedź i z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, nie napisała Pani swojego wieku i czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe. Niezależnie od tych brakujących informacji, niezbędna jest konsultacja z lekarzem neurologiem - by określić najbardziej prawdopodobną przyczynę opisanych przez Panią dolegliwości, niezbędna jest obiektywna ocena, jakie w tej chwili ma Pani odchylenia w badaniu neurologicznym - zupełnie inne rozpoznania bierze się pod uwagę, jeżeli opisane osłabienie siły mięśniowej wystąpiło incydentalnie i ustąpiło bez śladu, a inne, jeżeli dołączają się inne objawy i są odchylenia we wspomnianym badaniu.

Dlatego nie będę typować konkretnej jednostki choprobowej, ponieważ byłoby to bardzo nieprecyzyjne, ale proponuję wizytę u neurologa, który po pogłębieniu wywiadu oraz po badaniu neurologicznym, będzie mógł zaplanować dalszą diagnostykę. Jeżeli to osłabienie siły mieśniowej utrzymuje się nadal, a pojawiają się dodatkowo nasilające zrywania mięśniowe, może Pani zgłosić się na izbę przyjęć szpitala z rejonową neurologią - konsultujący neurolog będzie mógł zadecydować, czy wymaga Pani pilnej diagnostyki, czy wystarczy postępowanie w warunkach ambulatoryjnych.

Serdecznie pozdrawiam!