Chyba jestem ofiarą przemocy psychicznej

Witam. Jestem chyba ofiarą przemocy psychicznej, bo tak to chyba można nazwać.Mam męża, córeczkę i narazie mieszkamy z moimi rodzicami ponieważ się budujemy i nie mogę się doczekać kiedy się wyprowadzimy. Mam problem z ojcem który w mojej ocenie mnie po prostu nie nawidzi. Ciągle mnie przedrzeźnia,nigdy nie zgodził się z moim zdaniem,ciągle na przekór mówi,kontroluje często jak np coś robię w kuchni,tak jakby czekał żeby coś źle zrobić. Skąd coś przez przypadek zrobię źle to wyzywa mnie od niedorozwiniętych,że do niczego się nie nadaje,ostatnio powiedział że nie mam szacunku do niego a gdy powiedziałam jak m mieć skoro traktuje mnie jak śmiecia to stwierdził że nawet na tego "śmiecia " nie zasługuje,że menel spod sklepu jest bardziej wartościowy niż ja. No przecież ja jestem na skraju wytrzymałości. Wieczorami muszę się wypłakać zawszę. Mąż to chyba ma to gdzieś,chociaż mówiłam mu o tym i nieraz słyszał to przedrzeznianie. Mama i siostra niby mówią że przesądza ale zwalają winę na mnie że to ja go nie szanuje chociaż ja normalnie rozmawiam a jemu ciągle coś nie pasuje, tylko córeczka mnie podtrzymuje na duchu i sprawia mi radość . Nie wiem czy z nim coś jest nie tak a może faktycznie jestem takim beznadziejnym człowiekiem ?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Pobyt na oddziale psychiatrycznym

Witam,

wskazane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne. Pani ojciec stosuje wobec Pani przemoc psychiczną- wszelkie wyzwiska, upokorzenia, szantaże, groźby i manipulacje. Smutne i przykre jest to, że nikt z rodziny nie reaguje, np. mąż, mama, rodzeństwo.
Poczucie własnej wartości, kształtuje się w procesie socjalizacji. Wiele czynników składa się na poczucie własnej wartości, takich jak; postrzeganie samego siebie - samoocena, wiara w siebie, własna skuteczność, samoakceptacja, poczucie własnej godności. Ogólnie mówiąc jest to opinia nas samych o sobie, inaczej mówiąc negatywne automatyczne myśli dotyczące siebie, wysoki krytycyzm w stosunku do siebie. Wskazana jest pomoc psychologa/psychoterapeuty, proces terapeutyczny umożliwi zrozumieć swoje zachowanie w określonym kontekście (sytuacji) i umożliwi zmodyfikować wzory myślenia, to wpłynie na poprawę funkcjonowania społecznego. Poczucie własnej wartości czyli samoocenę trzeba odbudować, tak żeby była optymalna i stabilna. Przekonania i opinie na własny temat w oparciu o doświadczenia życiowe kształtują samoocenę. Szczególnie negatywne komunikaty i doświadczenia w procesie rozwoju są istotą niskiego poczucia własnej wartości. Spróbuj zastanowić się jaką wartość sobie przypisujesz, zastanów się, jak ta opinia wpływa na twoje myśli i uczucia, w związku z tym, jakie działania podejmujesz: 1)Czy doceniasz siebie? 2)Czy lubisz siebie? 3)Czy akceptujesz swoje zachowanie? 4)Jaka jest twoja skuteczność? 5)Czy masz poczucie własnej godności? 6)Jak widzisz siebie? Negatywne przekonania na własny temat - wysoki samokrytycyzm jest wskaźnikiem, który pokazuje, że skupiasz się na własnych słabościach, wadach i jednocześnie nie doceniasz swoich zalet. Emocje, które są synchronizowane z negatywnymi myślami to; smutek, lęk, frustracja, złość, poczucie winy i wstydu. Myśli i emocje mają wpływ na nasze zachowanie - obserwuje się to w różnych sytuacjach; trudność w asertywnym wyrażaniu potrzeb, niezdecydowanie w realizacji planów życiowych. Mogą pojawiać się też dolegliwości somatyczne; napięcie, zmęczenie, ból głowy. Wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Terapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć problem, im lepiej rozumiemy problem, tym łatwiej sobie z nim radzimy - poprawi się Pani funkcjonowanie społeczne oraz ustabilizuje się Pani samoocena, co wpłynie na dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie

0

Być może pełni Pani w domu rolę kozła ofiarnego. Może warto rozważyć przeprowadzkę, by wynająć pokój gdzie będzie Pani miała spokój. Pani córeczka wyczuwa i chłonie Pani emocje, więc im bardziej szczęśliwa jest Pani, tym lepiej także i dla niej.
Życzę powodzenia i zachęcam do wizyty u psychiatry, który podpowie, gdzie może Pani skorzystać z psychoterapii na NFZ. Gdyby interesowała Panią rozmowa online, zapraszam
Życzę dobrych decyzji i siły!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty