Ciągłe myślenie

Mój problem polega na tym, iż cały czas, czy tego chcę, czy nie, o czymś myślę. Nie mogę tego kontrolować. Trudno jest mi to opisać. Czy to, że nie mogę przestać panować nad moimi myślami jest chorobą? Często w ciągu dnia przychodzą mi do głowy złe, negatywne wspomnienia z dawnych lat, miesięcy czy dni, i nie potrafię tego tak wymazać. Po paru chwilach zdarza się, że dostaję nerwówki, nie potrafię nad tym panować, żeby się uspokoić, potrzebuję spokoju ciszy, to bardzo tudne. Proszę mi doradzić, czy jest jakiś sposób, żeby się tego pozbyć, skończyć z negatywnymi myślami?

ponad rok temu

Opisane objawy mogą wskazywać na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Schorzenie to polega na "przychodzeniu" do głowy natrętnych myśli (obsesji). Najczęściej są to przykre myśli, wspomnienia powodujące cierpienie, irytacje chorego. Myśli te są identyfikowane jako myśli własne (w odróżnieniu od zaburzeń psychotycznych), jednak pacjent nie potrafi nad nimi zapanować. Niekiedy myśli mają charakter obsceniczny, wulgarny - obcy naturze chorego. Niekiedy obsesji towarzyszą kompulsje, czyli przymusowe, natrętne czynności. Właściwym leczeniem jest skojarzenie psycho- i farmakoterapii. Proponuję zglosić się do psychiatry w celu postawienia ostatecznej diagnozy i podjęcia leczenia.