Ciągłe myśli o odchudzaniu u 22-letniej osoby

Mam problem mam 168cm i 55kg nieustanie myślę o jedzeniu o tym co zjadłam i ile ma to kalorii a kiedy najem się za dużo używam środków przeczyszczających np. senseu, biegam po 7km 3 razy w tygodniu i pomimo tego, że teoretycznie jestem szczupła widzę siebie jako osobę oblaną warstwami tłuszczu i nie mogę sobie z tym poradzić ciągle o tym myślę i nie mogę uwolnić się od myśli zwiazanych z odchudzaniem ale boje się komukolwiek o tym powiedzieć.

Dzień dobry!

Ma Pani rację, że zgodnie z normami medycznymi, Pani waga jest całkowicie prawidłowa. W związku z tym Pani postrzeganie samej siebie, swojego wyglądu, samoocena i samoakceptacja są zaburzone. Jednocześnie stosuje Pani ryzykowne i szkodliwe dla zdrowia metody przeczyszczania się; a także Pani myśli dot. jedzenia stają się natrętne i obsesyjne. Wszystkie te elementy składają się na zaburzenia odżywiania. Gratuluję Pani czujności i samoświadomości, które pozwoliły Pani to dostrzec!

W radzeniu sobie z trudnościami z jedzeniem, mądrą samoakceptacją, ustabilizowaniu samooceny - pomocna jest psychoterapia. Pomoc i wsparcie znajdzie Pani np. w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Jeśli to możliwe, warto, aby psychoterapeuta był jednocześnie psychodietetykiem.

Pozdrawiam!

Dzień dobry,
doświadczenia, które pani opisała wskazują na zniekształcenia w spostrzeganiu własnego ciała, stosuje pani także ryzykowne dla zdrowia działania, które mają na celu zrzucenie wagi/nie przytycie. Gorąco polecam spotkanie z psychoterapeutą i ewentualne podjęcie własnej terapii. Terapia może pomóc w tym, aby jedzenie, kalorie, waga nie przysłoniły całego pani życia, da szanse rozwinąć realny obraz siebie i poczucie własnej wartości.

Pozdrawiam
- Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl