Ciągłe przebudzenia w trakcie snu

Witam! Jestem dziewczyną, mam 15 lat i mam ogromny problem ze snem. Kiedy kładę się do łóżka, zasypiam po 1,5 godzinie, a budzę się co 15 minut. Później znów nie mogę zasnąć. Zliczając czas mojego snu, to śpię w nocy maks. 3 godziny. To bardzo mało. A godzinę przed regularnym wstaniem z łóżka nagle zaczynam być senna. Niestety, i tak muszę wstać, więc cały dzień jestem senna. Wypiłam 3 kawy, a to pomogło na jedynie godzinę. Nie biorę i nie brałam żadnych leków, bo uważam, że jestem jeszcze na to zbyt młoda, jednak mnie to bardzo niepokoi, ponieważ nie mogę normalnie funkcjonować. Nie wiem, czy ma to związek z faktem, iż nie miałam jeszcze pierwszej miesiączki.

Witam!

Zastanawiam się, od jak dawna masz problemy ze snem.

Najczęstsza przyczyną bezsenności krótkotrwałej (trwającej klika dni) i przygodnej (do 3 tygodni) jest stres, oczekiwanie na jakieś ważne wydarzenie (np. egzamin, operację itp.), przeżywany konflikt, osobiste problemy. Taka bezsenność jest fizjologiczną reakcją organizmu, ustępuje po zakończeniu sytuacji stresowej i zazwyczaj nie wymaga leczenia.

Bezsenność trwająca ponad miesiąc, wpływająca niekorzystnie na funkcjonowanie w ciągu dnia i samopoczucie, wymaga diagnostyki, ponieważ może zależeć od wielu przyczyn: zaburzeń psychicznych, chorób somatycznych oraz specyficznych zaburzeń snu. Warto wtedy zgłosić się do lekarza internisty, celem wykonania odpowiednich badań dodatkowych oraz do lekarza psychiatry. Po wykluczeniu przyczyn internistycznych i psychiatrycznych, wskazana jest konsultacja w poradni zaburzeń snu.

Odradzam natomiast picie tak dużych ilości kofeiny. Jej działanie może być opóźnione. Wiele osób jest nadwrażliwych na pobudzające działanie kofeiny, po jej spożyciu może odczuwać niepokój i drażliwość, które np. mogą zaburzać sen. Lepiej np. skorzystać z popołudniowej drzemki.

Wahania poziomu hormonów związane z cyklem miesiączkowym z pewnością mogą wpływać na ilość i jakość snu. Być może w twoim organizmie zachodza właśnie duże zmiany hormonalne, poprzedzające wystąpienie pierwszej menstruacji. W zaburzeniach snu związanych z cyklem miesiączkowym zaleca się regularny wysiłek fizyczny, uprawianie sportu na świeżym powietrzu, lekkostrawną dietę.

Polecam Ci przeczytanie informacji dostępnych na naszym portalu:

http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu.

Pozdrawiam.