Ciągle się boję, że będę mieć zawał

Witam, mam 33 lata, od roku leczę się na nerwicę lękowa. Boję się strasznie tego, że nagle serce mi się zatrzyma i dostanę zawału. Mam małe dziecko, chodzę na terapię, biorę proszki. W zeszłym roku miałam robione 40 razy EKG – nic, idealnie. W tym roku w styczniu przebywałam 7 dni w szpitalu – dodam, że miałam silne bóle klatki, pieczenia i szczypania. W szpitalu miałam porobione wszystkie badania – EKG – dobre, cholesterol – 186, cukier – 78, ciśnienie – 135/80, wydolna krążeniowo, wykluczono wieńcówkę, stwierdzili zaburzenia rdzeni kręgowych i splotów nerwowych w odcinku szyjnym i piersiowym, przepuklinę przełyku. A ja nadal drżę o zawał, po prostu myśli i lęki zrujnowały mi życie. Proszę o pomoc. Czy ten zawal to tak nagle hop-siup i po człowieku?
33 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przede wszystkim powinna Pani zastanowić się, dlaczego tak bardzo obawia się Pani zawału. Może ktoś z Pani bliskich lub znajomych przeszedł zawał, co w jakiś szczególny sposób utkwiło w Pani psychice.

Aby Panią uspokoić - zawał serca u tak młodej osoby, bez towarzyszących schorzeń, po prostu się nie zdarza.

Do zawału, czyli martwicy serca, dochodzi w wyniku zamknięcia naczynia wieńcowego. Naczynia wieńcowe to naczynia, które dostarczają tlen do serca. Jeżeli krew przestaje w nich płynąć - serce ulega niedotlenieniu, a komórki mogą obumierać. Naczynia wieńcowe ulegają zwężeniu w przebiegu miażdżycy, co jest spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się, wysokim poziomiem cholesterolu, a taki proces trwa wiele lat.

Nie jest możliwe, aby w przypadku dobrych wyników badań istniało dla Pani zagrożenie w postaci zawału.

Proszę zatem przestać się martwić, zacząć uprawiać sport, prawidlowo się odżywiać, cieszyć się z czasu spędzonego z dzieckiem. Teraz jest właśnie czas na to, aby zapobiegać chorobom, które mogą rozwinąć się dopiero za 20-30 lat.

Pozdrawiam serdecznie