Ciągle się boję, że będę mieć zawał

Witam, mam 33 lata, od roku leczę się na nerwicę lękowa. Boję się strasznie tego, że nagle serce mi się zatrzyma i dostanę zawału. Mam małe dziecko, chodzę na terapię, biorę proszki. W zeszłym roku miałam robione 40 razy EKG – nic, idealnie. W tym roku w styczniu przebywałam 7 dni w szpitalu – dodam, że miałam silne bóle klatki, pieczenia i szczypania. W szpitalu miałam porobione wszystkie badania – EKG – dobre, cholesterol – 186, cukier – 78, ciśnienie – 135/80, wydolna krążeniowo, wykluczono wieńcówkę, stwierdzili zaburzenia rdzeni kręgowych i splotów nerwowych w odcinku szyjnym i piersiowym, przepuklinę przełyku. A ja nadal drżę o zawał, po prostu myśli i lęki zrujnowały mi życie. Proszę o pomoc. Czy ten zawal to tak nagle hop-siup i po człowieku?
33 LAT ponad rok temu

Zawał serca

Każdego dnia w Polsce około 300 osób ma zawał serca. Co wywołuje zawał serca mięśniowego oraz jak wygląda jego późniejsze leczenie? Na zadane pytania, odpowiedzi udziela profesor Zbigniew Gaciong.

Witam serdecznie!

Przede wszystkim powinna Pani zastanowić się, dlaczego tak bardzo obawia się Pani zawału. Może ktoś z Pani bliskich lub znajomych przeszedł zawał, co w jakiś szczególny sposób utkwiło w Pani psychice.

Aby Panią uspokoić - zawał serca u tak młodej osoby, bez towarzyszących schorzeń, po prostu się nie zdarza.

Do zawału, czyli martwicy serca, dochodzi w wyniku zamknięcia naczynia wieńcowego. Naczynia wieńcowe to naczynia, które dostarczają tlen do serca. Jeżeli krew przestaje w nich płynąć - serce ulega niedotlenieniu, a komórki mogą obumierać. Naczynia wieńcowe ulegają zwężeniu w przebiegu miażdżycy, co jest spowodowane nieprawidłowym odżywianiem się, wysokim poziomiem cholesterolu, a taki proces trwa wiele lat.

Nie jest możliwe, aby w przypadku dobrych wyników badań istniało dla Pani zagrożenie w postaci zawału.

Proszę zatem przestać się martwić, zacząć uprawiać sport, prawidlowo się odżywiać, cieszyć się z czasu spędzonego z dzieckiem. Teraz jest właśnie czas na to, aby zapobiegać chorobom, które mogą rozwinąć się dopiero za 20-30 lat.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty