Ciągle towarzyszy mi uczucie zmęczenia i senności - czy mam depresję?

Mam 21 lat i sześć operacji za sobą (od nowotworu jajnika, przez migdały, wyrostek, po zrosty i skracanie jelit). Za każdym razem, żeby udowodnić komuś, że naprawdę jest coś nie tak, musiałam długo walczyć, ale nigdy się nie pomyliłam. Teraz znowu potrzebuję pomocy, gdyż męczą mnie znów zrosty na jelitach - to tak wstydliwa i trudna do zbadania sprawa... Czasem naprawdę już nie mam siły, by z tym walczyć. Zastanawia mnie to, że od ok. 3 miesięcy ciągle śpię przez dzień i jestem strasznie zmęczona. Wcześniej takie uczucie mi również towarzyszyło, tylko teraz jest tak, że gdy poczuję potrzebę snu, to zasypiam wszędzie i nie umiem nad tym zapanować. Do tego mam zimne i gorące dreszcze, ogromne osłabienie, jakby ktoś wypompował ze mnie powietrze, nagle muszę usiąść, a najlepiej spać, robi mi się tak słabo, jakbym miała stracić za chwilę przytomność (ale to nie następuje). Nie jestem wtedy w stanie myśleć, w ogóle nic nie dam rady zrobić. Śpię długo (ok. 9 godzin w nocy), a rano wstaję zmęczona, kryzys przychodzi zawsze od 10 do 14. Jeśli się prześpię, to wstaję już w miarę dobrej formie. Zastanawiam się, czy spowolnienie pracy jelit może dać taki efekt, czy to wina czegoś innego. Czytałam o tarczycy i wszystko by pasowało, poza nadwagą - czy to jest warunek? Ważę ok. 40-41 kg. Proszę mi powiedzieć, jak mogę sobie z tym radzić. W moim życiu nie ma czasu na chorobę, mam zbyt dużo do zrobienia, senność i inne problemy zabierają mi go. Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam serdecznie,
nadmierna senność i problemy z koncentracją uwagi mogą być objawem depresji.
Zdarza się, że problemy ze snem są jej jedynym objawem (tzn. nie występuje przygnębienie i inne objawy typowego zespołu depresyjnego), wówczas mówimy o tzw. depresji maskowanej.
Opisywane przez Panią problemy zdrowotne mogły przyczynić się do powstania objawów depresyjnych, dlatego byłoby najlepiej, gdyby skorzystała Pani z konsultacji u lekarza psychiatry.
Odpowiednio dobrane leki mogą poprawić Pani aktywność, dodać energii i unormować sen.
Po osobistym badaniu lekarz zleci Pani właściwe badania laboratoryjne i  konsultacje specjalistyczne.
Nadmierna senność może być również objawem anemii, zaburzeń funkcji wątroby, nerek i mózgu, zaburzeń elektrolitowych.
Dlatego też powinna Pani również skorzystać z konsultacji neurologa oraz internisty.
Po zdiagnozowaniu przyczyny Pani dolegliwości lekarz zaproponuje adekwatne leczenie i postępowanie, które poprawi Pani samopoczucie.

Serdecznie pozdrawiam

Sugeruję najpierw wykonać badań diagnostyczne, które może Pani zlecić lekarz internista, bowiem objawy, które Pani opisuje niezwykle często towarzyszą przy anemii, zaburzeniach elektrolitowych, czasem przy chorobach nerek i wątroby.
Myślę, że również przebyte operacje mogły mieć wpływ na Pani obecne samopoczucie. Uczucie senności bardzo często występuje przy tzw. depresji maskowanej, jednak przede wszystkim należy tu powiedzieć o jednym i najważniejszym.

Mianowicie, że istnieje ogromny związek pomiędzy nie prawidłowo funkcjonującymi jelitami, a depresją. Jak się okazuje niewiele osób, nawet wśród lekarzy o tym wie, ale to właśnie komórki znajdujące się w jelicie produkują 80% serotoniny, czyli hormonu szczęścia oraz tryptofanu, który jest jej prekursorem, która znajduje się w naszym organizmie. W rezultacie źle funkcjonujące jelita to zagrożenie dla całego układu odpornościowego, stąd może pojawić się ogólne zmęczenie, senność i w konsekwencji niemożność normalnego cieszenia się życiem.

Współzależność aktywacji układu immunologicznego w depresji jest dodatkowo poparta częstym występowaniem depresji z chorobami zapalnymi, między innymi są to właśnie choroby jelit.

Należy powiedzieć jasno - prawidłowe funkcjonowanie jelit ma niezwykle istotny wpływ na organizm człowieka. Obecność prawidłowej flory bakteryjnej jelit jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania nie tylko przewodu pokarmowego lecz także całego organizmu. Jedną z funkcji pełnionych przez mikroflorę jelit jest rozkład składników pokarmowych niepodlegających trawieniu w jelicie cienkim oraz wchłaniana składników pokarmowych do krwi lub limfy. Zarazem do funkcji np. metabolicznych zalicza się rozkład i fermentację niestrawionych resztek pokarmowych, rozkład toksyn i karcynogenów, produkcję witamin z grupy B i witaminy K, a także wytwarzanie i magazynowania energii w formie krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, wykorzystywanych przez organizm m. in. do obniżania pH jelitowego, wzrostu i różnicowania komórek nabłonka jelita grubego. Wpływają także na gospodarkę mineralną, pobudzając absorbcję z jelita grubego jonów wapnia, żelaza i magnezu.

Źle pracujące jelita zasiedlone patogennymi bakteriami i grzybami oraz zalegającymi toksynami to zagrożenie dla całego układy odpornościowego. Stają się czynnikiem powodującym niestabilność organizmu i różne problemy zdrowotne np. uciążliwe zaparcia, wzdęcia, biegunki, huśtawki nastroju lub jeszcze cięższe choroby, takie jak zespół jelita drażliwego.

Nie ma więc przesady w stwierdzeniu, że większość naszej odporności pochodzi z jelit. To tam znajduje się aż 70% komórek naszego układu odpornościowego. Prawidłowy skład mikroflory jelit warunkuje sprawne funkcjonowanie układu immunologicznego. Warto zrobić wszystko, aby utrzymać florę jelitową w dobrym stanie mikrobiologicznym, ponieważ do jej zadań należy min. zapobieganie nadmiernemu rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, co można uzyskać przede wszystkim poprzez wydzielanie związków, które działają antybakteryjnie. Na szczęście możemy mieć w tym swój czynny udział poprzez spożywanie odpowiednich produktów zwanych probiotykami, które od kilku lat są propagowane jako naturalne „stymulatory” odporności, a przede wszystkim właściwie się odżywiając.

Szerszej konsultacji mogę udzielić w bezpośredniej rozmowie. Pracuję poprzez komunikator Skype, a także udzielam konsultacji telefonicznych.

Serdecznie pozdrawiam!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl