Ciągłe wymioty i strach przed jedzeniem

Witam. Mam 14 lat, 167 cm wzrostu i ważę 44 kg. Od pewnego czasu mam problem z jedzeniem. Na początku ważyłam 49 kg i chciałam schudnąć do 45. Jednak dalej jestem niezadowolona ze swojej figury i panicznie boję się przytyć. Nie mogę normalnie jeść, bo teraz nawet po niewielkiej porcji jest mi niedobrze, a gdy zjem normalną porcję - wymiotuję. Nie mogę nad tym zapanować. Wiele osób z mojego otoczenia mówi mi, że coś jest ze mną nie w porządku. Czy to może być anoreksja?

Witam serdecznie,

Z Twojego opisu wynika, że faktycznie możesz mieć anoreksję. Np. Twój wskaźnik masy ciała (BMI) ma wartość 15,8 kg/m2, a poniżej 17,5 rozpoznaje się anoreksję.

Pozostałe kryteria anoreksji to:

1. Wychudzenie zostało spowodowane celowym głodzeniem się, unikaniem ,,tuczących pokarmów", intensywnymi ćwiczeniami lub celowymi wymiotami. Piszesz, że ostatnio celowo  się odchudzałaś.

2.  Postrzeganie masy ciała jako zbyt dużej, pomimo że występuje znaczna niedowaga. Piszesz, że ,,panicznie boisz się przytyć i jesteś niezadowolona ze swojej figury. Osoby chore na anoreksję uważają, że nie mogą przytyć więcej niż do określonej wagi, przy czym ta ,,idealna waga" oznacza tak naprawdę znaczne wychudzenie.

3. Kolejnym warunkiem dla rozpoznania anoreksji są zaburzenia hormonalne: opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki, zatrzymanie miesiączki. Nie wiem jednak, czy masz objawy tego typu.

Nudności odczuwane po posiłku są typowym objawem anoreksji, której polska nazwa to jadłowstręt.

Jeśli spełniasz wymienione wcześniej warunki dla rozpoznania anoreksji, powinnaś udać się do psychiatry, najlepiej w ramach poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia. Wskazana jest też wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry i wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych.

Z pozdrowieniami