Ciągłe wysokie ciśnienie u nastolatka

Od 9 lat mam zdiagnozowaną nerwicę lękową. Leczyłem się z przerwami P*** i skutki leczenia były zadowalające. Obecnie od miesiąca znów jestem na P***, gdyż lęki i napięcie nerwowe powróciły. Od miesiąca zauważyłem, że mam podwyższone ciśnienie, non stop 150-160/100, a w czasie ataku paniki 190/110. Porobiłem wszystkie możliwe badania krwi, echo serca itd. Mam wyniki super, jak 18-latek. Jak byłem u kardiologa na konsultacji - zmierzył mi ciśnienie 170/100 - ok, myślę stres związany z wizytą, ale w domu, gdy mierzę na spokojnie - rzadko kiedy mam poniżej 150/90. Próbowałem brać nawet C*** pod język, żeby sprawdzić reakcję i niestety nawet on nie pomaga. Najdziwniejsze jest to, że nawet kiedy teoretycznie jestem spokojny - wezmę X***, który mnie maksymalnie uspokaja, ciśnienie nie spada. A miesiąc temu miałem idealne - 110-120/70-80. W poniedziałek będę miał Holtera RR ale obawiam się, że i tak wyjdzie kiepsko, skoro mierzę w domu i mam i jest stale podwyższone. Sam nie wiem co się ze mną stało. Jak tak można w miesiąc się zepsuć? Co mam robić? Czy konieczne będą tabletki na nadciśnienie ?
ponad rok temu

Witam

Wspomniane wartości ciśnienia tętniczego są bez wątpienia zbyt wysokie i wymagają leczenia. Przed jego włączeniem konieczne jest jednak ustalenie etiologii nadciśnienia, gdyż tylko wtedy leczenie będzie miało szansę powodzenia. Zważywszy na przedstawione informacje, niewykluczone jest tło psychogenne. Mimo, iż uważa Pan, iż jest spokojny, samo nadmierne myślenie o tym czy ciśnienie tym razem będzie wysokie może powodować jego znaczny wzrost. Ważnym badaniem będzie ABPM, tzw. "Holter ciśnieniowy", który może wnieść wiele istotnych informacji. Być może będzie wymagał uzupełnienia dalszymi badaniami, które pomogą ustalić ostateczną diagnozę i zaplanować odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam.