Ciągły ból krzyża podczas porodu a odklejenie łożyska

witam.czy podczas porodu mozliwe jest ze kobieta nie odczuwa skurczy tylko ciagly bol krzyza zarowno w pozycji siedzacej,stojacej,lezacej,podczas chodzenia?czy zbyt pozny przyjazd do szpitala podczas takich boli moze doprowadzic do odklejenia lozyska lub wewmatrzmacicznej smierci dziecka?czy po prostu ciagly bol krzyza oznacza tylko i wylacznie odklejenie lozyska i juz nic nie mozna z tym zrobic,czyli dziecko rodzi sie martwe,albo tak niedotlenione ze jest chore lub po jakims czasie umiera?

Witam.

Na początek chciałabym rozdzielić dwie kwestie które Pani poruszyła. Podczas porodu silne bóle krzyża są normalnym zjawiskiem i współistnieją one z bólami porodowymi. Przedwczesne odklejenie łożyska objawia się natomiast silnym bólem brzucha i krwawieniem z pochwy. Dodatkowym zwiastunem jest bladość skóry, dreszcze, czyli rozwijający się na skutek krwawienia wstrząs. Na bóle krzyża skarżą się niemal wszystkie kobiety w III trymestrze ciąży gdyż waga brzuszka obciąża kręgosłup. Nie oznacza to od razu odklejenia łożyska. Jeśli czuje Pani ruchy dziecka, nie występują bóle brzucha i bladość skóry, proszę dla własnego spokoju podejść do przychodni aby wysłuchać tętno dziecka i ocenić jego dobrobyt. Gdy jednak oceni Pani sytuację jako szczególnie niepokojącą, zawsze można udać się do szpitala po fachową pomoc i poprzez badanie ultrasonograficzne ocenić stan maleństwa.

Pozdrawiam!