Ciąża 8,5 miesiąca po cięciu cesarskim

W październiku 2013 r. urodziłam synka przez cesarskie cięcie. Minęło 8,5 miesiąca i zaszłam w kolejną ciążę. Dodam, że mam drobną budowę ciała ale problemy z nadwagą. Czy mam szansę na urodzenie zdrowego dziecka ? Jakie wiąże się z tym ryzyko ?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Ryzyko kolejnej ciąży po cesarskim cięciu wiąże się z ryzykiem zarówno dla Pani jak i dla dziecka, gdyż blizna na macicy po ostatnim porodzie nie jest jeszcze kompletnie zabliźniona (wygojona). Dlatego też powinna być Pani pod stałą opieką ginekologa, a swoją aktualną ciążę traktować jako szczególną i zwiększonego ryzyka. Nie powinna się Pani przemęczać, absolutnie przeciwwskazane jest dźwiganie i wzmożony wysiłek fizyczny. Każdą wątpliwość i niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę.