Ciąża a ospa

Witam, mam pytanie jestem w 7 tyg. ciąży (lekarz potwierdził), że wszystko w porządku. Jednak dzisiaj mój syn dostał ospę, ma 4 lata, a ja nie pamiętam, czy miałam.

Bardzo się boję, bo nie wiem co to będzie? Czy mogę jakoś sprawdzić czy miałam ospę lub zapobiec temu, aby się nią zarazić?
Pomocy, jestem załamana.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ponad 90% zachorowań na ospę występuje u dzieci do 14 roku życia. Najprawdopodobniej przechodziła Pani więc tę chorobę w dzieciństwie i jest Pani odporna. Dla pewności, należy teraz zbadać poziom przeciwciał IgG przeciw ospie w Pani krwi. Jeśli okaże się, że nie ma Pani tych przeciwciał (czyli nie jest Pani odporna), konieczne będzie podanie gotowych przeciwciał- tzw. VZIG, maksymalnie 3-4 doby od kontaktu z chorym synkiem. Proszę więc nie zwlekać z wizytą u lekarza.
Pozdrawiam serdecznie!