Ciąża a pominięcie 1 tabletki antykoncepcyjnej

Podejrzewam, że mogłam zajść w ciążę. Biorę tabletki, jednak przeoczyłam jedną. Test ciążowy podobno najlepiej wykonać w 14 dniu po stosunku, więc muszę poczekać jeszcze? Czy nie lepiej przerwać zażywanie tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Robiąc przerwę w zażywaniu pigułek komplikuje sobie Pani przebieg cyklu (i naraża na "wpadkę" podczas cyklu bez antykoncepcji hormonalnej). Ryzyko ciąży w przypadku pominięcia jednej pigułki zależy od różnych czynników, np. od tego, która to była pigułka (w którym tygodniu). Pominięcie tabletki w pierwszym tygodniu daje większe ryzyko ciąży, niż pominiecie w tygodniu drugim...
W przypadku wykluczenia ciąży i chęci powrotu do antykoncepcji hormonalnej będzie Pani musiała odczekać jeden cykl w oczekiwaniu na miesiączkę (a po odstawieniu pigułek miesiączka może nastąpić z opóźnieniem!). Może Pani dalej zażywać pigułki i po prostu przed rozpoczęciem nowego opakowania  wykonać test ciążowy (lub udać się do lekarza) i powtórzyć go jeszcze po upływie tygodnia.

Pozdrawiam!