Ciąża a praca przy wykładaniu towarów

witam jestem w 9 tygodniu ciązy dostałam propozycje pracy przy układaniu lekkich towarów lub pracy na sklepie czy mogłą bym ja przyjac nie zaszkodzi to dziecku??

Lek. Katarzyna Szymczak

Jeśli jesteś w ciąży, nie możesz pracować m.in.:
• dłużej niż 3 godz. dziennie w pozycji stojącej
• przy podnoszeniu i przenoszeniu ciężarów o masie większej niż 3 kg przy pracy stałej i 5 kg przy pracy dorywczej (do czterech razy na godzinę)
• przy przewożeniu ciężarów o masie 12,5 kg na taczkach, 20 kg na wózkach i 75 kg na wózkach na szynach
• w wymuszonym rytmie pracy (np. przy taśmie produkcyjnej)

• na wysokości, poza miejscem, które ma pełne zabezpieczenie przed upadkiem (galeria, pomost)
• na stanowisku, na którym byłabyś narażona na działanie czynników rakotwórczych albo substancji chemicznych niezależnie od ich natężenia, takich jak ołów, rtęć, a także preparaty do ochrony roślin
• wchodząc i schodząc po drabinie i klamrach
• w miejscu, gdzie występują nagłe zmiany temperatury powietrza (przekraczające 15 st. C)
Wszystko znajduje się w kodeksie pracy.
Pozdrawiam