Ciąża a uczelnia plastyczna?

Witam, tak jak w pytaniu.
Studiuję na ASP, mam styczność z różnymi smrodliwymi specyfikami jak terpentyna, farby ofsetowe, asfalt syryjski, ciemnia itp. I chciałabym się zapytać czy może to zaszkodzić ciąży? Jest to dopiero 6-7 tydzień, ale panicznie boję się i nie chciałabym jakoś zaszkodzić maleństwu. Poza tym jak wygląda sprawa w-fu? Można grać w siatkę czy lepiej odpuścić?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Magda

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie wykonuje się badań na kobietach w ciąży określających szkodliwość oparów chemicznych dla dziecka w łonie. Obowiązuje jednak zasada zaostrzonej ostrożności- lepiej unikać tego typu ekspozycji w ciąży, choć pewnie kilkanaście minut pobytu w ciemni nie zaszkodzi dziecku. Szczególnie niebezpieczna może być obecność rtęci jako konserwantu w farbach (jeśli jeszcze produkuje się takie farby). Jeśli nie może Pani całkowicie uniknąć wdychania farb, rozpuszczalników etc., to proszę przynajmniej zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, w którym się Pani znajduje.

Uprawianie sportów zespołowych nie jest w ciąży wskazane ze względu na ryzyko urazu (np. uderzenie piłką w brzuch).

Pozdrawiam serdecznie!