Ciąża bez stosunku - jak doszło do zapłodnienia?

W styczniu odstawiłam plastry evra. Postanowiłam zrobić sobie miesięczną przerwę(stosuje je 3 lata, wcześniej 4 lata stosowałam tabletki Logest). 3 tygodnie temu dowiedziałam się, że jestem w 9 tygodniu ciąży. Byłam bardzo w szoku, ponieważ według USG w ciążę zaszłam przed okresem. Lekarz mi tłumaczył, że USG do 12 tygodnia może się mylić góra 7 dni, natomiast według OM zaraz po okresie!!!! Wiem dokładnie kiedy się kochałam!!!2 razy przed okresem i trzy razy po okresie!!! Raz po okresie uprawiałam petting, ale po wytrysku mąż wytarł penisa, a później ręce, ale zawsze coś mogło zostać na palcu i po około 7 minutach pieścił mnie palcem, ale z tego co pamiętam z lekcji biologi i wyczytałam na waszym forum plemniki na rękach, ubraniu przeżyją góra 5minut. Chciałam się spytać czy możliwe jest bym zaszła w ciążę bez odbycia stosunku tylko przez petting (wtedy bym wiedziała w którym dniu zaszłam)??? I czy faktycznie wczesne usg jest takie dokładne?? (jest to dla mnie ważne, ponieważ dokładnie nie pamiętam pierwszego dnia OM, wiem tylko, że 31 stycznia miałam okres, ponieważ miałam wtedy egzamin i źle się czułam). Dziękuję za odpowiedź!!!

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Niestety nie jestem w stanie obliczyć daty zapłodnienia za względu, że nie podała Pani daty ostatniej miesiączki ani jak długie są cykle.

Owulacja występuje zazwyczaj w 14 dniu od pierwszego dnia miesiączki. Jednak aby dokładnie wiedzieć kiedy to nastąpiło musimy znać jej datę.

USG jest w stanie określić wiek płodu, jednak na wczesnym etapie ciąży czasami może się mylić do 7 dni.

Z Pani opisu wynika, że odbyła Pani stosunek po miesiączce. Mam rozumieć, że wtedy używała Pani innego zabezpieczenia?

Bywają sytuacje, że podczas pettingu może dojść do zapłodnienia. Jeżeli nawet niewielka ilość nasienia dostanie się do przedsionka pochwy może to być wystarczająca ilość, by zajść w ciążę.
Również stosowanie prezerwatywy nie zabezpiecza w 100 procentach. Może zdarzyć się, iż prezerwatywa była nieprawidłowo założona lub doszło do pęknięcia.

Pozdrawiam!