Ciąża, ból piersi

Witam,
mam 32-lata i pewien nurtujący mnie problem. Otóż 27.11.2009r zaczęłam zażywać tab antykon., wszystko było ok poza tym, że przytyłam i moje piersi nieco się powiększyły i bolały. Po skończeniu blistra miało pojawić się tzw. plamienie z odstawienia, które się nie pojawiło, co wzbudziło u mnie niepokój oczywiście w tym czasie współżyłam, ale i w ciągu tych kilku dni jest się chronionym przed ciążą.

Zrobiłam test- negatywny, poszłam również do ginekologa, który skierował mnie na beta HCG i którego wynik był również negatywny. Okres pojawił się u mnie 19.01.2010r., trwał ok 5 dni i podczas tego 5 dnia współżyłam, ponieważ krwawienie, a właściwie plamienie było minimalne. Nie musiałam nawet używać tamponu, wystarczyła wkładka higieniczna i tu zaczyna się mój problem.
A mianowicie: 1 cykle mam nieregularne, więc nie wiem kiedy teraz pojawi się u mnie okres, 2 czy te dni kiedy kończy się okres są dniami płodnymi i może dojść do zapłodnienia (bo już tyle się naczytałam, że głowa mała). 3 od tego czasu bolą mnie bardzo, ale to naprawdę bardzo piersi i jeśli chodzi o brodawki sutkowe to mogę je dotykać i nie czuję bólu, ale za to pozostała część moich piersi bardzo boli. Do tego są nabrzmiałe, jak nigdy dotąd, ale i nie twarde. Nie mam nudności, jedyne co mi dolega jeszcze to nabrzmiały brzuch i te piersi.
Czy to może być ciąża, czy może jest to skutek uboczny i pozostałość po zażywaniu tab antykoncepcyjnych?
Proszę o fachową poradę, bo już boję się iść do ginekologa, a nawet zrobić test ciążowy.
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź, pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Z pewnością nie ma powodów do obaw przed wizytą u lekarza :) Test ciążowy oczywiście również warto wykonać, tym bardziej że, z tego co zrozumiałam, nie brała Pani już więcej tabletek po skończeniu pierwszego blistra i współżyła Pani w tym czasie. Obrzmienie i ból piersi mogą być objawem ciąży, ale również zaburzeń hormonalnych, które mogą być wywołane przyjmowaniem i odstawieniem doustnej antykoncepcji. Na istnienie jakiejś nieprawidłowości natury endokrynologicznej wskazywałaby również nieregularność miesiączek. Trudno powiedzieć, kiedy pojawi się kolejna miesiączka. Przy zaburzonym cyklu przerwy między krwawieniami mogą trwać nawet kilka miesięcy. Jeśli zaś chodzi o wątpliwości co do działania tabletek- okres między blistrami jest również objęty działaniem antykoncepcyjnym, nie można wtedy zajść w ciążę (pomijając oczywiście fakt, że żadna metoda antykoncepcyjna nie jest skuteczna w 100%).
Pozdrawiam serdecznie!