Ciąża czy zaburzenia hormonalne?

Witam. Mam 19 lat i w wieku 17 zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne. Brałam je przez około roku i odstawiłam ok 1,5 roku temu. Wtedy zączęły się największe problemy z nieregularnym okresem. Zdarza się, że jest on co 3 miesiące.

Obecnie sytuacja wygląda tak, że nie mam okresu od prawie 4 miesięcy. W tym czasie współżyłam tylko raz, na początku maja, ale bylismy zabezpieczeni prezerwatywą. Po ok 2-3 tygodniach od stosunku miałam brązową wydzielinę, praktycznie czarną i byla obfita jak okres, ale nie było żadnej krwi. Martwilam się, że jestem w ciąży, ale zrobilam niedawno test i wynik wyszedł negatywny.

Na razie nie mam możliwości pójścia do lekarza, bo wyjeżdzam, ale proszę mi napisać, jaka może być w moim przypadku przyczyna braku miesiaczki i czy skoro byliśmy zabezpieczeni prezerwatywą (partner doszedł we mnie, ale w prezerwatywie i nic się nie stało, nie wycieklo) i uprawiałam seks w tym czasie tylko raz, a wynik testu wyszedł negatywny to można wykluczyć ciążę i brak miesiączki może być spowodowany, np. zaburzoną gospodarką hormonalną? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopdoobniej jest tak jak Pani przypuszcza - brak miesiączki i plamienia spowodowane są zaburzeniami hormonalnymi, powstałymi po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Może Pani, dla całkowitej pewności, wykonać jeszcze jeden test ciążowy.

Najpewniej konieczne będą jednak badania hormonalne, by ustalić, co dokładnie Pani dolega. Na podstawie wyników badań lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Cykle miesiączkowe mają prawo być nieregularne po odstawieniu antykoncepcji hormalnej, ale jeśli stan ten przedłuża się powyżej pół roku, konieczna jest diagnostyka.

Pozdrawiam serdecznie!