Ciąża i brak widocznego bicia serca w wyniku USG

w poniedziałek byłam na kontroli u Pani doktor,robiąc mi badanie USG stwierdziła,że ciąże wygląda na 7tyd, a z obliczeń powinien być 8tydz.i nie stwierdziła bicia serduszka ale było widać pulsującą krew pępowinową.Do kontroli mam przyjsć za tydz.czy jest szansa na to,że to małe serduszko będzie.Mam 38 lat i dorosłego już synka.Czy wiek tu może byc przyczyną a może zle obliczone tygodznie.Proszę o szczerą odpowiedz.Z góry dziękuję

Lek. Marta Gryszkiewicz

Serce płodu zwykle jest już dobrze widoczne około 6 tygodnia ciąży. Dlatego też można jedynie stwierdzić, że albo ciąża jest trochę młodsza (choć pomiary w badaniu na to nie wskazują) lub nie doszło do prawidłowego rozwoju zarodka i jego serca.
Należy jednak pamiętać, że przy tak niewielkich rozmiarach ciąży nie trudno o niewielką nieścisłość w pomiarach - wiele zależy od doświadczenia w przeprowadzaniu badania USG lekarza oraz jakości aparatu. Dlatego proszę z góry nie zakładać najgorszej opcji i cierpliwie poczekać do wizyty kontrolnej za tydzień.