Ciąża i konflikt serologiczny

Mam pytanie mam konfkikt serologiczny z mezem. Chcialabym sie dowiedziec jakie badania trzeba zrobic i jak sprawdzic grupe krwi dziecka przed porodem? I czy musze dostac immunoglobuline? To jest moja druga ciaza. Czytalam troche na ten temat i obawiam sie najgorszego ze moze dojsc do obumarcia plodu dziecka. Prosze o szybki kontakt

Nieuzasadnione obawy! Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "konflikt serologiczny z mężem". Konflikt serologiczny powstaje wtedy gdy matka nie ma antygenu Rh (Rh minus) a płód odziedziczył od ojca antygen Rh (Rh dodatni). Jednak jeśli w poprzedniej ciąży po porodzie dostała pani zastrzyk z immunoglbuliny anty Rh, to nie powinno być problemu w tej ciąży. Co 3-4 miesiące trzeba u pani wykonywać miano przeciwciał czyli tzw odczyn Coombsa. Warto podać immunoglobulinę profilaktycznie w 28 tygodniu ciąży.