Ciąża - kiedy doszło do zapłodnienia?

Witam serdecznie. Miałam miesiączkę 1 grudnia. Współżyłam z partnerem 14 grudnia, następnie 31 grudnia normalnie dostałam okres, choć był on bardziej skąpy w 3-4 dniu, niż normalnie. W pierwszym dniu miesiączki znów współżyłam. Kiedy jest większe prawdopodobieństwo, że zaszłam w ciążę? Kiedy 22 lutego byłam u lekarza, lekarz powiedział mi, że jest to 8 tydzień, więc wychodziło na to, że zaszłam podczas miesiączki, ale lekarz zaprzeczył, że niemożliwe, że zaszłam podczas okresu i że ciąża może być trochę starsza. Ale jeśli zaszłabym 14 grudnia, wychodziłby 10 tydzień. Czy usg mogłoby podać 2 tygodniową różnicę?? MOJA MIESIACZKA BYŁA CO 28-30 DNI I TRWAŁA ZWYKLE OD 5-7 DNI. DZIĘKUJĘ SERDECZNIE ZA ODPOWIEDŹ.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Lekarz zwyczajowo podaje wiek ciąży licząc od daty ostatniej miesiączki, tak więc należy odjąć od tego wieku dwa tygodnie, aby otrzymać datę zapłodnienia. W Pani przypadku do zapłodnienia więc musiało dojść w okolicach 11 stycznia, a więc w prawidłowym czasie, licząc od daty miesiączki. Szacowanie wieku ciąży na podstawie USG na tym etapie ciąży jest dość dokładną metodą, błąd może wynosić +/- 3 dni.

Pozdrawiam serdecznie!