Ciąża mimo tabletki po

Witam.
Dziewczyna wzięła tabletkę 72 h po jakiś 40 h po stosunku. Wczoraj była u lekarz lekarz stwierdził ciążę. Czy to możliwe, że mimo zażycia tabletki jest w ciąży ale lekarz po czterech tygodniach może stwierdzić ciąże na badaniu usg?
Tak jaśniej, stosunek był 2 stycznia nad ranem, a u lekarza była 27 stycznia. Tabletka zażyta 3 stycznia. Czy jest różnica w zażyciu tabletki jeżeli minęło 40 godzin, a tabletka była wzięta 72 zamiast 48?
Z góry dziękuję za odp.

Witaminy w ciąży

Witam serdecznie,

Tabletka przyjmowana po stosunku nie chroni w 100% przed ciążą. Dlatego zdarzają się przypadku zajścia w ciążę pomimo jej przyjęcia. Skuteczność tabletki jest tym większa im szybciej po stosunku została ona przyjęta.
W badaniu usg pęcherzyk ciążowy jest widoczny w 4-5 tygodniu ciąży. Jeżeli zapłodnienie nastąpiło 4 tygodnie temu to jest to 6 tydzień ciąży. Wynika to z faktu, że tygodnie ciąży liczy się od dnia ostatniej miesiączki a nie od dnia zapłodnienia.

Pozdrawiam