Ciąża po porodzie

Trzy miesiące temu siłami natury urodziłam zdrowego synka, niestety po 5-ciu tygodniach musiałam go dokarmiać, a po 10-ciu tygodniach straciłam pokarm całkowicie. Dziecko jest karmione już tylko sztucznie. Połóg trwał 6 tyg., 2 tyg. po połogu dostałam miesiączkę (tak mi się wydawało, że to miesiączka), jednak do tej pory kolejna miesiączka się nie pojawiła (prawie miesiąc opóźnienia). Współżyjemy z mężem od ukończenia połogu często, za każdym razem zabezpieczając się prezerwatywą ze środkiem plemnikobójczym. Poza brakiem okresu, nie mam żadnych objawów ciąży. Czy według Pani/Pana istnieje duże prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży? Kiedy test ciążowy będzie najbardziej wiarygodny? Czy metody naturalne połączone z prezerwatywą dają dużą "ochronę"? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Miesiączki po porodzie mogą być z początku nieregularne, nie musi to oznaczać kolejnej ciąży. Jeśli się Pani bardzo niepokoi, proszę wykonać test ciążowy. Można go wykonać już 2-3 tygodniu po stosunku,  który podejrzewamy o możliwe zapłodnienie. Stosowanie metody objawowo-termicznej przy posiadaniu malutkiego dziecka nie jest łatwe. Aby pomiary temperatury były miarodajne, kobieta powinna sypiać regularnie minimum 6 godzin, co przy małym dziecku udaje się chyba rzadko... Pomiary muszą być dokonywane codziennie rano (najlepiej o tej samej godzinie), przed wstaniem z łóżka, przed wykonaniem jakichkolwiek czynności - nie zawsze może się to udać, jeśli np.dziecko się zbudzi i zacznie płakać, itp... Ale można oczywiście spróbować. Jeśli dodatkowo zastosuje Pani prezerwatywę, to może być dobry pomysł.

Prezerwatywa ma  dużą skuteczność, o ile oczywiście nie pęknie... Niektóre pary mają takie warunki anatomiczne, że nawet dobrej jakości prezerwatywy często u nich pękają... Jeśli wcześniej stosowali Państwo prezerwatywy i nie zdarzało się Państwu zbyt często, aby pękły, to jest to dla Was dobra metoda antykoncepcji. W połączeniu z metodą objawowo-temiczną może dać naprawdę dobre rezultaty.

Pozdrawiam!