Ciąża po poronieniu

Witam,
w czerwcu br. niestety poroniłam mojego maluszka, był to ok.6/7 tc. Była to moja pierwsza ciąża. W 4 tc. zaczęłam plamić, od razu pojechałam do szpitala. Zbadano mnie, okazało się, że odkleja się kosmówka na długości 1cm, dostałam tabletki D**** (hormon gestagenny), ale niestety nie pomogły. Na kolejnej wizycie u lekarza prowadzącego dowiedziałam się, że ciąża obumarła. Jestem ciekawa czy na obumarcie płodu miała wpływ odklejająca się kosmówka?

Dodam, że plamienie miałam tylko raz, później żadnych objawów. Myślałam, że skoro nie krwawię, to wszystko jest w porządku - niestety los chciał inaczej. Jestem po zabiegu.
Chciałam się dowiedzieć czy przed zajściem w kolejną ciążę mogę wykonać badania, które pozwolą wykryć ewentualne wady, czy to jeszcze za wcześnie? Czy lekarz może przepisać tabletki, które pomogą wzmocnić organizm?
Dziękuję serdecznie za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Przykro mi z powodu Pani straty. Niestety, duży procent ciąż kończy się poronieniem w pierwszym trymestrze.

Krwiak pozakosmówkowy, uwidoczniony w pierwszym trymestrze, sugeruje zwiększone ryzyko poronienia, ale bardzo często taka zmiana ulega wchłonięciu na dalszym etapie ciąży. Jest to zjawisko spotykane często (nawet w 25% ciąż).
Najczęstszą przyczyną poronienia- i tak mogło być w Pani przypadku- są wady genetyczne zarodka. Występują one najczęściej mimo że oboje rodzice są całkiem zdrowi- powstają przypadkowo i nie ma zwiększonego ryzyka powtórzenia się tej sytuacji w kolejnej ciąży.

Po pierwszym poronieniu standardowo nie wykonuje się żadnych badań. Zdecydowana większość kobiet zachodzi szczęśliwie w kolejną ciążę i udaje im się ją donosić. Dopiero po dwóch lub trzech niepowodzeniach wdraża się diagnostykę.
Nie ma również sensu stosować żadnych tabletek, oprócz kwasu foliowego.

Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!