Ciąża po zabiegu łyżeczkowania z powodu poronienia

Witam! Osiem tygodni temu miałam zabieg łyżeczkowania z powodu poronienie w 12 tygodniu ciąży. Ciąża obumarła w 8 tc. Po 5 tygodniach dostałam miesiączkę. W wyniku histopatologocznym nie stwierdzono zaśniadu. Byłam już na wizycie kontrolnej i lekarz po USG stwierdził, że wszystko jest pogojone a endometrium grube. Dlatego podjęliśmy starania o kolejną ciążę. Owulacja była w 14 dc. Dzisiaj jestem w 26 dc. Rano zrobiłam test o czułości 10 i pokazał słabą drugą kreskę. Czy dodatni test jest spowodowany ciążą, czy tym że nie spadła jeszcze beta po poronieniu? Czy jest możliwe, że 8 tygodni po łyżeczkowaniu hormon beta hcg jeszcze nie spadł i daje wynik fałszywie dodatni?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Po tak długim czasie, stężenie HCG w Pani krwi z pewnością było już zerowe. Potwierdza to też fakt wystąpienia owulacji (jeśli jest jej Pani pewna). Do owulacji nie doszłoby, gdyby w organizmie wciąż krążył hormon gonadotropowy. Wygląda więc na to, że jest Pani w kolejnej ciąży. Radzę udać się na badanie USG za ok. 2 tygodnie, kiedy to ciąża powinna być już możliwa do uwidocznienia. W ten sposób pozbędzie się PAniw szelkich wątpliwości. Pozdrawiam serdecznie!