Ciąża pozamaciczna a kolejna ciąża

Witam, 3 listopada 2010 miałam przeprowadzoną laparoskopię, ciąża pozamaciczna, udało się uratować jajowód, wczoraj byłam na wizycie kontrolnej Pani Doktor przeprowadziła badania i wszystko jest w porządku.

Chciałabym rozpocząć starania o dzidziusia, wcześniej przeczytałam, że najlepiej odczekać 6 m-cy, wczoraj usłyszałam że nic nie stoi na przeszkodzie i starania mogę rozpocząć zaraz po pierwszej miesiączce. Usłyszałam również że jestem w grupie ryzyka i że kolejna ciąża również może być pozamaciczna.

Czy jest to prawda? Proszę również o wypisanie badań jakie powinnam wykonać przed ciążą? Moja Pani doktor skierowała mnie tylko na podstawowe badania morfologii, twierdząc że więcej nie trzeba. Proszę również o informację gdzie takie badania wykonać czy są one refundowane czy trzeba je wykonać prywatnie, jeżeli tak to jakie trzeba ponieść koszty.

Witam serdecznie!

Prawdą jest, że należy odczekać co najmniej 3 miesiące z podjęciem ponownych prób zajścia w ciążę. Jest to najkrótszy czas jaki należy dać organizmowi na ustabilizowanie burzy hormonalnej po ciąży. Narządy rodne kobiety też powinny mieć czas za pełne zagojenie. Postępowanie to wydaje się być niezbędne, jeśli chcemy utrzymać kolejną ciążę.

Jest kilka przyczyn występowania ciąży ektopowej. Nie wiadomo jaka była w tym przypadku. Wiadomo jednak, że takie obciążenie w wywiadzie położniczym zwiększa ryzyko powtórzenia. Nie ma jednak reguły. Ryzyko rośnie jedynie o kilka procent. Proszę spróbować o tym na razie nie myśleć.

Faktycznie, morfologia wydaje się być jedynym niezbędnym badaniem. Ciąża ektopowa tak naprawdę jest kwestią przypadku. Nie możemy jej zapobiec, nie możemy włączyć profilaktyki. Choćbyśmy zrobiły cały panel badań, nie będziemy mieć pewności, że sytuacja się nie powtórzy.
Pozdrawiam