Ciąża przeterminowana a smółka.

Witam, mam pytanie czy zauważę jakieś objawy jak mój dzidziuś odda smółkę, bo jestem po terminie i chciała bym wiedzieć ile bezpiecznie mogę czekać w domu. Pozdrawiam !!!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Ciąże "przeterminowaną" określa się jako ciąże po 42 tygodniu ciąży, jednakże nawet po tym czasie, ciąża nie musi być rozwiązana. Wszystko zależy od wydolności łożyska i oraz stanu dziecka. Po 42 tygodniu ciąży zalecana jest baczna obserwacja dziecka za pomocą KTG oraz USG. Ocenia się ilość płynu owodniowego oraz stan łożyska.
Oddanie przez dziecka smółki wiąże się z zielonymi wodami płodowymi. Dziecko oddaje smółkę zazwyczaj wtedy gdy dochodzi do niedotlenia, dlatego baczna, co kilka dni, obserwacja matki i dziecka chroni przed tym powikłaniem. Kolor wód płodowych jest widoczny w amnioskopii, która polega na oglądaniu ujścia zewnętrznego szyjki macicy, w której świetle widoczne są błony płodowe i prześwitujący przez nie płyn owodniowy.