Ciąża przy krwawieniu z odstawienia

Witam.  Skoro krwawienie z odstawienia przy zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych nie wyklucza w 100% ciąży, tzn. że co miesiąc powinno się robić badanie krwi/test ciążowy? W jaki sposób być całkowicie pewnym, że nie jest się w ciąży?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma zaleceń by wykonywać test ciążowy w czasie każdej przerwy wyrównawczej. Krwawienie w czasie przerwy wyrównawczej w czasie ciąży jest wyjątkowo rzadkim przypadkiem (dodatkowo należy pamiętać o bardzo dużej skuteczności antykoncepcji hormonalnej). Zalecane jest jedynie by w razie dwóch kolejnych 7-dniowych przerw, w razie braku krwawienia zgłosić się do ginekologa.

Ponadto do tej pory żadne badania nie wykazały niekorzystnego działania antykoncepcji hormonalnej na rozwój dziecka we wczesnej fazie ciąży. Jednak oczywiście, tabletki należy odstawić jak najszybciej po rozpoznaniu ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!