Ciąża, syntetyczny progesteron i tabletki antykoncepcyjne

Witam, mam takie pytanie...po porodzie początkowe 3 cykle miałam normalne później jednak okres spóźniał mi się ponad 50 dni, poszłam do swojego lekarza, który stwierdził że całkowicie ciąży nie może wykluczyć na tym etapie, ale skoro ostatni przeze mnie wykonany test ciążowy rano również był negatywny to że raczej na pewno nie i przepisał mi syntetyczny progesteron, po którym dostałam okres bardzo bolesny i trwający aż 10 dni! ( w między czasie zrobiłam chyba 10 testów domowych i test z krwi wszystkie negatywne) Później zastosowałam się do dalszych recept i zaczęłam tabletki antykoncepcyjne, niestety całe pierwsze opakowanie krwawiłam, teraz przy drugim dostałam znowu bardzo silnych krwawień tym razem z bardzie żywej krwi- nie ciemne jak przedtem. Dalej nie mogę się pozbyć przeczucia i urojenia że to może jednak ta ciąża gdy 3 miesiące temu okres mi się spóźniał, ale robiłam zwykły test jeszcze 3 dni temu i nadal negatywny, proszę mi coś poradzić, czy możliwe żebym jakimś cudem była w ciąży? do lekarza na razie nie mam jak pójść bo cały czas mam krwawienia prze te tabletki. Z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ciąża jest wykluczona przy tylu wykonanych testach ciążowych i badaniach. Brak krwawienia miesięcznego przez dwa miesiące nie musiał jeszcze świadczyć o trwałych zaburzeniach hormonalnych, mogło być to pojedyncze zawahanie, związane jeszcze w jakiś sposób z przebytą ciążą.

Z tego punktu widzenia decyzja o rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej mogła być nieco pochopna. Tym bardziej, że lekarz nie postawił diagnozy. Krwawienia czy plamienia podczas brania pierwszych opakowań tabletek są często spotykane, zastanawiać może ich duża intensywność i żywoczerwony kolor krwi. Myślę, że może się Pani udać do lekarza ginekologa. Proszę pamiętać, że krwawienie nie jest przeszkodą w wizycie, kiedy jest jej powodem.

Na Pani miejscu odstawiła bym tabletki antykoncepcyjne, gdyż będą one jedynie maskować ewentualne schorzenia endokrynologiczne, przynajmniej do czasu poznania przyczyny zaburzeń w miesiączkowaniu. W tym celu można się udać do dobrego lekarza ginekologa-endokrynologa. Jest jednak również możliwe, że Pani organizm potrzebował trochę czasu do powrotu do pełni równowagi po ciąży i po odstawieniu tabletek wszystko samo wróci do normy.

Pozdrawiam serdecznie!