Cięcie się przez nastolatkę

Co zrobić kiedy wiem, że niespełna 14 letnia dziewczyna tnie się a jej mama nic z tym nie robi. Zastawia ją w domu po opieką babci a sama pracuje za granicą i najwyraźniej nie widzi w tym żadnego problem ? Czy powinnam na to reagować ? Jeżeli tak to w jaki sposób ?

Witam
Pewnie ktoś ma opiekę nad nastolatką? Jest niepełnoletnia więc można zwrócić się o pomoc do psychologa szkolnego, Pani jako osoba postronna może ten fakt zgłosić do szkoły a oni już będą działać dalej. Cięcie się to objaw bardzo dużej rozpaczy, żalu i smutku. Trzeba na takie sytuacje reagować, zgłaszać rodzicowi, szkole, pedagogowi w poradni psychologiczno-pedagogicznej a nade wszystko trzeba o tym co się dzieje pogadać z nastolatką.
anna suligowska

Witam. Nie wiem kim Pani jest dla tej dziewczyny, jaka relacja jest między wami, ale na pewno nie należy ignorować problemu, nie zostawiać dziewczyny samej.
Magdalena Brabec

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam,
każde zachowania, które wzbudzają nasz niepokój, szczególnie jeśli dotyczą młodych osób, są czasami na wagę złota. To często są pierwsze sygnały, że dzieje się coś złego. Dlatego to ważne, że Pani zareagowała i szuka na ten temat informacji. Nie wiem w jakiej relacji pozostaje Pani z tą młodą dziewczyną, ale może zacząć od rozmowy z nią, zapytać jak sobie radzi bez bliskich? A później zasygnalizować problem mamie, która być może nie jest niczego świadoma. To może być początek ich wspólnej zmiany i zbliżenia się do siebie.
Pozdrawiam
M. Prus