Cieknąca krew po wyrwaniu zęba

Witam, jakieś 8 godzin temu miałem wyrwany ząb dolną 6 i z okolic tego strupa ciągle cieknie mi krew czy to jest normalne? Czy ta krew nie powinna zamienić się już w zakrzep i przestać lecieć ?Co może być przyczyną lecącej krwi po wyrwanym zębie? Nie wiem już sam czy mam się zgłosić z tym objawem jak najszybciej do lekarza, czy jednak trochę jeszcze poczekać? Może przestanie? Już samo wyrywanie było dla mnie przeżyciem i stresem, a teraz jeszcze ta nie przestająca lecieć krew. Martwię się i nie mogę zrozumieć, co może być przyczyną. Znajomy kiedyś wyrywał zęba to nie miał żadnych problemów. Nawet leków przeciwbólowych nie musiał brać , nie miał opuchlizny, ani problemów z cieknącą krwią. Proszę o pomoc.

Witam,
Jeżeli faktycznie z rany po ekstrakcji zęba cały czas cieknie krew i buduje się skrzep to proszę koniecznie udać się do lekarza który ząb usuwał , lub do innego stomatologa. W międzyczasie proszę zastosować jakiś opatrunek uciskowy - zwinięta gazę lub nawet wyciśniętą i ostudzoną torebkę po zaparzeniu herbaty. Normalnie po zabiegu śladowa ilość krwi w ślinie to normalny objaw , jednak większa jej ilość przez długi czas może świadczyć m.in. o zaburzeniu krzepnięcia krwi.
Pozdrawiam,
Łukasz Wojszwiłło

Krwawienie ustępuje zwykle po 30 minutch od zabiegu, lecz delikatne sączenie się krwi może trwać 5-6 godzin. Ślina może być lekko zabarwiona krwią przez dobę od zabiegu.Postępowanie w wypadku krwawienia wygląda następująco:
1. Jeżeli nie ustępuje ono po 5-6 godzinach, należy pod kontrolą wzroku usunąć, przy pomocy sterylnego tamponu, duże skrzepy, następnie zgiąć w kostkę lub zwinąc w rulon sterylny tampon i zagryźć taki opatrunek na 20 minut. Po tym czasie zmieniamy opatrunek.
2. Jeżeli krwawienie nie ustępuje, musimy powtarzać zmiany opatrunku. Pamiętać należy, że opatrunek po 20 minutach trzeba wymienić.
3. Jeżeli kilkakrotna wymiana opatrunku nie przynosi rezultatu należy skontaktować się z lekarzem.

Po usunięciu pojedynczego lub wielu zębów krwawienie powinien tamować gazik. Zazwyczaj krwawienie trwa do 30-45 minut, gdy ekstrakcja była bardziej skomplikowana lub pacjent cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi – nieco dłużej. Jeśli krwawienie trwa 8 godzin to najlepiej skontaktować się ze stomatologiem. Szczególnie, jeśli towarzyszą mu inne objawy takie jak gorączka czy obrzęk. Trzeba pamiętać, aby nie jeść gorących potraw i unikać gorących napojów do ok. 24 godzin po ekstrakcji, to pozwoli uniknąć rozpuszczenia tworzącego się skrzepu i tym samym – krwawienia. Do 2 dni po ekstrakcji ślina może być podbarwiona krwią.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

krwawienie po ekstrakcji zęba jest zjawiskiem, którego można się zasadniczo spodziewać – w końcu usunięcia zęba związane jest z przerwaniem ciągłości tkanek. Typowo tego rodzaju krwawienie występuje przez około 30 minut, później – przez kolejnych kilkanaście godzin od ekstrakcji zęba – u pacjentów pojawiać się może delikatne sączenie krwi.

Pan wspomina jednak o tym, że zaobserwował Pan krwawienie występujące od kilku godzin. Pojawia się tutaj pytanie, czy rzeczywiście jest to znaczne krwawienie, czy też może jednak tylko sączenie krwi? Jeżeli u Pana wystąpiła pierwsza z wymienionych sytuacji, to ważne jest to, jak dużego stopnia krwawienie u Pana występuje.

Jeżeli krwawienie po ekstrakcji zęba utrzymuje się przez dłuższy czas, to najkorzystniej jest skontaktować się lub udać się ponownie do stomatologa, który to przeprowadził zabieg. Istnieją pewne sytuacje, w których pojawia się ryzyko wystąpienia przedłużonego krwawienia po ekstrakcji zębów, jako przykład takowej można podać chociażby sytuację, gdzie usunięcie zęba jest skomplikowane. Problemy tego typu mogą jednak wynikać również i z różnych patologii dotyczących układu krzepnięcia, takich jak np. zmniejszona liczba płytek krwi w surowicy czy niedobory różnych czynników krzepnięcia. Ogólnie można powiedzieć, że przedłużone krwawienie występować może na skutek skaz płytkowych, skaz naczyniowych oraz skaz osoczowych.