Ciemna wydzielina z pochwy i ciągłe infekcje. Czy można to wyleczyć?

Mam 22 lata, od 2 lat mam nawracające się stany zapalne dróg rodnych, półtora roku temu miałam wymrażaną nadżerkę. Jednak stany zapalne powracają. Tydzień temu zgłosiłam się do gabinetu na kolejne badanie, lekarz przepisał leki, zlecił również wymaz z pochwy.

Jednak dzień po badaniu około południa dostałam dziwnej wydzieliny, była przez dwa dni - ciemnobrązowa i wodnista, następne dwa dni z pomieszaną krwią, tak jak normalna miesiączka, a od trzech dni jest gęsta, lepka i brązowa, zauważyłam również, że bolą mnie piersi, nawet przy lekkim dotknięciu, mam również lekki ból podbrzusza.

Od dwóch lat ciągle biorę antybiotyki, poprawa jest na jakieś 2-3 tygodnie i problem powraca.
Bardzo proszę o pomoc
Marta

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Wymaz na badanie bakteriologiczne to najlepszy pomysł w Pani przypadku. Pozwoli on określić, jaki gatunek/gatunki bakterii Panią nęka/ją oraz, jeśli jednocześnie wykonany zostanie antybiogram, który antybiotyk będzie najlepszy by zwalczyć infekcję.
Krwawienie z dróg rodnych może być związane np. z zaburzeniami hormonalnymi lub zmianami organicznymi w drogach rodnych. Nie sądzę, by miało to związek z badaniem i pobraniem wymazu.
Proponuję jednak również wykluczyć ciążę (wykonać test z moczu). Gdyby problem ponownie wystąpił w kolejnych miesiącach, konieczna będzie wizyta u ginekologa i diagnostyka - ocena, czy nie ma Pani polipa lub mięśniaka, czy też torbieli jajnika oraz ewentualnie diagnostyka hormonalna. Pozdrawiam serdecznie!