Ciemne kropki przed oczama - co mi dolega?

Witam! Mam 17 lat. Jakieś pół roku temu zacząłem widzieć czarną kropkę na lewo od środka pola widzenia (w lewym oku). Udałem się do okulisty i wykryto u mnie zwyrodnienie kraciaste siatkówki. Miałem laserowy zabieg zabezpieczający. Jednak od pewnego czasu poza kropką w lewym oku widzę nowe - zarówno w lewym, jak i prawym. Przybierają różne kształty i są koloru ciemnoszarego lub czarnego. Podążają zgodnie z ruchem moich oczu i zatrzymują się wraz ze wstrzymaniem ruchu oka. Czy ktoś ma jakieś sugestie, porady lub wie co mi dolega?
17 LAT ponad rok temu

Witam,

zwyrodnienie kraciaste jest patologią ciała szklistego i występuje u 6-10% populacji i jest obustronne u 1/3-1/2 dotkniętych nią pacjentów. Występuje częściej w oczach krótkowzrocznych, ale nie jest do nich ograniczone. Istnieją również predyspozycje rodzinne.

Zwyrodnienie kraciaste może predysponować do otworów siatkówki i odwarstwienia. Zwyrodnienie może się przekształcać w odwarstwienie w wyniku trakcyjnego przedarcia. Rzadziej do odwarstwienia dochodzi w wyniku otworu o charakterze atroficznym w obrębie obszaru zwyrodnienia.

Przy braku współistniejących czynników ryzyka obecność zwyrodnienia kraciastego z otworami atroficznymi lub bez nich w trakcie rutynowego badania okulistycznego nie wymaga z reguły profilaktyki. Do czynników ryzyka, przy których można rozważyć profilaktyczne leczenie, należą: wysoka krótkowzroczność, obecność odwarstwienia siatkówki w oku towarzyszącym, obecność otworów z klapką i bezsoczewkowość.

Proponuję okresową kontrolę okulistyczną i obserwację.

Pozdrawiam serdecznie