Ciśnienie u 32-latka a konieczność diety i uprawiania sportu

Witam, mam 32 lata jestem mezczyzna od jakiegos czasu odczuwam dolegliwosci zwiazane z cisnieniem. Skurczowe jest prawie w normie tzn 135-140 natomiast dolne utrzumuje sie w wartosciach 95-100. Czy to juz czas na leki czy moze dieta i jakis sport pomoze? Dodam ze mam nadwage i moi rodzice lecza sie na nadcisnienie.

Witam,

W takiej sytuacji zawsze wskazana jest redukcja masy ciala, ograniczenie spozycia soli i stosowanie tzw. "diety srodziemnomorskiej", wykluczenie z diety wszelkich wysokoprzetworzonych produktow (np. kupowanych w marketach pokarmow przygotowanych tylko do odgrzania - gotowyhc pizz, pierogow, pulpetow w sloikach, etc.). Wskazana aktywnosc ruchowa - basen, rower, rolki, bieganie.

Pozdrawiam!

Krzysztof Gryga

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Odpowiednia dieta i sport pomoże. Warto zapoznać się np. z dieta DASH. O wprowadzeniu leków zadecyduje lekarz.
Pozdrawiam - nie podał Pan wagi, ale jeżeli ma pan nadwagę to redukcja tez wpłynie pozytywnie na wysokość cisnienia.