Co czuje człowiek po odstawieniu leku antydepresyjnego?

7.12.09 byłam u psychiatry. Lekarz po bardzo długim wywiadzie stwierdził, że nie mam depresji. Ponad 6 lat temu zdiagnozowano u mnie depresję. Leczyłam się farmakologicznie, a także chodziłam na terapię. Brałam lek z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Zmniejszyłam dawkę i czułam się dobrze. Po 2 miesiącach poszłam na kolejną wizytę do psychiatry. Podjęłam wspólnie z lekarzem decyzję - odstawiam lek. Od 2 miesięcy nie biorę leku. To był koszmar. Lekarz nie uprzedził mnie, że będę się fatalnie czuć. Dopiero w internecie, od ludzi, dowiedziałam się, że jestem na detoksie. Mdłości, biegunka, ból brzucha i głowa nie moja, dziwna, to objawy odstawienia leku. Te okropne objawy minęły, ale zaczęły się inne. Jestem smutna, nic mi się nie chce, nie lubię siebie, piętrzą się problemy. Życie straciło swój smak. Czy to powrót depresji?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Po przerwaniu leczenia lekami przeciwdepresyjnymi mogą pojawić się objawy niepożądane, określane jako tzw. zespól dyskontynuacji.

Zespół ten dotyczy ok. 20% pacjentów przerywających terapię lekami z tej grupy. Zespół dyskonytuacji może pojawić się po przerwaniu leczenia każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Ryzyko to jest również tym większe, im dłużej jest stosowany dany lek.

Objawy związane z zaprzestaniem przyjmowania leków pojawiają się najczęściej w ciagu 1-3 dób od całkowitego odstawienia lub w trakcie stopniowego obniżania dawki leku. Najczęściej występujące objawy to:
- bóle i zawroty głowy, zaburzenia równowagi,
- zaburzenia widzenia,
- objawy grypopodobne: osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze,
- drętwienia i pieczenia skóry, wrażenie ,,przeszywającego prądu", dotyczy głównie skóry twarzy,
- nudności, wymioty,
- niepokój, drażliwość, płaczliwość, zaburzenia pamięci i koncentracji,
- bezsenność, koszmarne sny.

Objawy odstawienia leku mogą być mylnie rozpoznawane jako np. infekcja wirusowa lub nawrót depresji. W przypadku nasilonych objawów zaleca się powrót do ponownego stosowania leku i jego powolne odstawienie. Objawy łagodne nie wymagają dodatkowego leczenia i mijają samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Większość zespołów dyskontynuacji ma łagodny charakter i ustępuje w ciągu 14 dni. Zdarza się jednak, że objawy utrzymują się przez kilka tygodni.

Obecne objawy mogą wskazywać na nawrót objawów depresji.

Jeśli depresja obecnie ma niewielkie nasilenie, to może Pani rozważyć psychoterapię jako jedyną formę leczenia lub zdecydować się na ponowne leczenie farmakologiczne, proszę wówczas koniecznie poinformować lekarza prowadzącego o objawach odstawiennych.

Zaleca się, aby kolejny lek przeciwdepresyjny był preparatem o długim okresie działania (np. fluoksetyna). Wówczas zmniejsza się ryzyko kolejnego zespołu odstawiennego.

Z pozdrowieniami