Co dalej po ciąży pozamacicznej?

Od 16.03.2010r. miałam brązowe plamienia. Dnia 19.03.(piątek) postanowiłam zrobić test ciążowy, który wyszedł pozytywnie. W poniedziałek poszłam do ginekologa, ale lekarz po badaniu usg stwierdził,że nic tam nie widzi, wysłał mnie na beta-hCG. Wynik był 5 592. Następnego dnia poszłam z wynikami do lekarza, który powiedział mi, że poroniłam:( i że gdy zacznę mocniej krwawić to mam jechać do szpitala. I tak się stało już w następnym dniu. W szpitalu zrobili mi łyżeczkowanie. A po tygodniu dostałam strasznych bóli brzucha, ból ten promieniował do prawego barku. Zabrali mnie na salę operacyjną i wycieli lewy jajowód.
Co teraz? Co ja mogę robić, a czego nie powinnam? Jak wygląda sytuacja z seksem? Po jakim czasie możemy z mężem uprawiać seks? I czy to upośledza kolejną ciążę?
Bardzo proszę o odpowiedź. Bardzo dziękuję.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli wszystko prawidłowo się wygoiło i czuje się Pani dobrze, nie krwawi, nie ma bóli, to mogą Państwo już współżyć. Może Pani też normalnie funkcjonować, aczkolwiek nie należy się jeszcze zanadto obciążać- dźwigać, ciężko fizycznie pracować itp. Najlepiej byłoby, gdyby udał się Pani na kontrolę do ginekologa. Szansa na ciążę oczywiście istnieje, choć jest zmniejszona w stosunku do stanu przed operacją ze względu na brak jednego jajowodu (ponieważ owulacja ma miejsce na zmianę raz z lewego, raz z prawego jajnika, to może Pani zajść w ciążę co drugi cykl).
Pozdrawiam serdecznie!