Co dzieje się z moją 81-letnią babcią?

Dzień dobry, martwię się o moją babcię 81 lat; od jakiegoś czasu zrobiła się bardzo uciążliwa. Byle zdanie = płacz u niej. Powiedziałam jej przed chwilą "smacznego", a ona się rozpłakała i nakrzyczała na mamę, żeby dała jej spokój. Dbamy o nią i mieszka u nas. Rozważałyśmy wizytę u psychiatry, ale ona nie. To dla niej uwłaczające i nam nie wybaczy. Dziwnie się zachowuje, rozczula się i uroiła sobie, że podłoga jest śliska - normalnie nie chodzi, trzyma się ścian. Co jej jest? Z pamięcią ok.

Witam,

lęk egzystencjalny, inaczej lęk przed śmiercią może być powodem dziwnego zachowania Pani babci. Brak akceptacji przemijania i obawy związane z cierpieniem przed śmiercią utrudniają życie "tu i teraz".

Pozdrawiam serdecznie

Witam, jeżeli Państwa babcia uważa że wizyta u lekarza psychiatry jest uwłaczająca, proszę umówić babcię na wizytę u lekarza rodzinnego. Rozmawiać z babcią, że chcą Państwo pomóc, martwią się o jej zdrowie. Wizyta u lekarza psychiatry nie jest uwłaczająca, wiele osób korzysta z takiej pomocy. Opisane zachowanie może mieć związek z zaburzeniami depresyjnymi. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/depresja-u-osob-starszych
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl