Co dzieje się z osobą, której nerki nie pracują?

Witam. Moja mama (61l.) prawie 2 tyg temu trafiła do szpitala z ostrym zapaleniem płuc, z którego rozwinęła się sepsa. Przebywa na oiomie. Zatrzymały się płuca i nerki. Jest w śpiączce farmakologicznej. O ile płuca trochę się poprawiają, to niestety nerki do tej pory nie chcą podjąć pracy. Lekarze niepokoją się, że mogło nastąpić trwałe uszkodzenie. Dodam, że mama od lat miała problem z alkoholem, więc wnioskuję, że już przed chorobą mogła mieć z nimi jakiś problem. Co się dzieje z takim pacjentem, u którego w ogóle nie wróci funkcja nerek? Czego mogę się w takiej sytuacji spodziewać? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

W ostrym uszkodzeniu nerek może zaistnieć konieczność ciągłej terapii nerkozastępczej. Polega ona na oczyszczaniu krwi pacjenta przez specjalne urządzenie w krążeniu pozaustrojowym. Jeśli stan mamy ulegnie poprawie, możliwe, że konieczne będzie stosowanie dializy otrzewnowej albo założenie przetoki do dializoterapii.