Co, jak i kiedy powinienem jeść, żeby ćwiczenia przynosiły efekt?

Witam, mam 14 lat, wzrost około 175 cm, ważę 64-65 kg, jestem chłopakiem. Ćwiczyć zacząłem niedawno, z tydzień temu i mój problem jest taki: wiem, że ważę do mojego wzrostu w normie, ale nie chcę schudnąć, a mianowicie zrzucić sadło. Tak, aby było widać mięśnie brzucha, bo same ćwiczenia dużo nie dadzą bez stosowania odpowiedniej żywności. Czy mam zwrócić się z prośbą do lekarza o dietę? Czy wystarczy dobre żywienie? Dieta to chyba za wcześnie na mój wiek. Czy mógłby ktoś mniej więcej rozpisać, co, kiedy i jak mam jeść? P.S. Trenuję ABS ii

Witam,

Twoja masa ciała jest prawidłowa, dlatego nie ma potrzeby stosowania diet odchudzających. Wizyta u dietetyka może byś pomocna ze względu na poradę, jaką żywność spożywać i o jakich porach. Mimo to spróbuję Ci to wyjaśnić.

Otóż w spalaniu tkanki tłuszczowej niezbędna jest aktywność fizyczna, to już wiesz. Zatem jak dobrać do tego prawidłowy jadłospis ułatwiający spalanie tłuszczu? W diecie, której towarzyszy duża aktywność fizyczna (minimum raz dziennie) powinno być dużo węglowodanów złożonych oraz białek. To one bowiem budują masę mięśniową i zapobiegają odkładaniu się energii w postaci tkanki tłuszczowej.

Przedstawię Ci kilka podstawowych wskazówek:
1. Zwiększ częstość posiłków - przynajmniej 3 duże posiłki i 2 przekąski (tak, aby spożywać minimum 5 posiłków dziennie).
2. Odstęp między posiłkami nie powinien być dłuższy niż 3 godziny. Staraj się jeść, co 2-3 godziny.
3. Unikaj pustych kalorii - słodyczy, produktów typu fast-food, napojów gazowanych, gotowych produktów, słodkich bułek i innych - zwiększą masę tłuszczową a nie mięśniową.
3. Przed treningiem na około 2 godziny jedz posiłki zawierające węglowodany złożone - ryż, makaron, kasze, produkty pełnoziarniste (pieczywo, płatki, otręby).
4. Po treningu jedz produkty zawierające cukry proste - owoce świeże lub suszone (mogą być w połączeniu z białkiem np. koktajl owocowo-mleczny), dzięki temu Twoje mięśnie będą miały energię potrzebną do ich regeneracji.
5. Jedz produkty bogatobiałkowe, ale uważaj na zawartość tłuszczu (najlepiej wybieraj produkty chude i półtłuste - unikaj tłustych).
6. Jedz drób (bez skóry) i ryby (także tłuste), unikaj mięs tłustych i smażonych.
7. Nie zapominaj o warzywach.

Dodatkowo staraj się stosować do prawidłowych nawyków żywieniowych, które znajdziesz w artykule
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pozdrawiam