Co jaki czas badać poziom cukru?

Z powodu podwyższającego się poziomu cukru na czczo, który ostatecznie przekroczył poziom dopuszczalny, dostałam skierowanie do diabetologa, od którego otrzymałam książeczkę, receptę na 50 prawie bezpłatnych pasków i zalecenie badania w ciągu najbliższych 3,5 miesięcy poziomu cukru na czczo i 2 godz. po obiedzie na wyrywki, tak aby starczyło mi pasków. Zauważyłam w ciągu pierwszych kilku dni podwyższony poziom cukru do 144 na czczo. Zdarzyło się, że po wstaniu poziom cukru był 99, a za chwilę, ni z tego ni z owego, skoczył do 145, mimo iż niczego nie jadłam i nie piłam, dalej byłam na czczo, Chcąc zmniejszyć poziom cukru po takim wyniku, poszłam na bardzo lekki 10-minutowy spacer, a okazało się, że cukier jeszcze nieco wzrósł zamiast spaść. Tego samego dnia 2 godz. o obiedzie cukier był 100. Lekarz przepisał mi lek i zalecenie zażywania w trakcie lub po głównym posiłku raz dziennie. Pytania: 1. Czy ma sens zażywanie tego leku po obiedzie, skoro tu poziom cukru jest w miarę dobry? 2. Jak zmniejszać poziom cukru na czczo, skoro przerwa nocna wynosi co najmniej 8 godz i niczego wtedy nie podjadam i dopijam żadnych słodkich płynów? 3. C oznacza w książeczce "po kolacji", "po śniadaniu" - czy to owe 2 godz. po posiłku czy coś innego? Ilość pasków nie jest tak istotna, bo je sobie dokupię, najwyżej dopłacę. Mam piramidalną nadwagę i wysoki cholesterol w granicach 7.
KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry!

1) To jest waściwy schemat przyjmowanie tego leku. Proszę pamiętać, że celem leczenia cukrzycy nie jest utrzymanie niskiej glikemii poposiłkowej, tylko uniknięcie powikłań, które pojawiają się po kilku kilkunastu latach trawania choroby.

2) Podniesiony cukier rano wynika z tzw. zjawiska brzasku.

Zjawisko brzasku jest częstym problemem, chociaż jego mechanizm jest bardzo prosty. Polega to na tym, że organizm naturalnie o poranku wydziela dużą ilość kortyzolu, by przygotować się na wzrost zapotrzebowania na glukozę tuż po przebudzeniu, oraz by zmniejszyć dotkliwość stresu związanego z wybudzeniem. Kortyzol to hormon, który zapewnia wyrzut glukozy z wątroby. Tak jest u zdrowego człowieka i jest to naturalne, jednak w przypadku diabetyka, w nocy działają leki obniżające poziom glukozy we krwi, dodatkowo nie je Pani przecież w czasie snu, no i efekt jest taki, że poziom glukozy spada, a nadnercza w odpowiedzi wydzielają kortyzol + wydziela się glukagon, dodajmy do tego zjawisko brzasku i mamy przepis na hiperglikemię. W Pani przypadku poranny bieg tylko pogorszył sprawę, bo spowodował jeszcze większy wyrzut kortyzolu.

Dlatego paradoksalnie dobrym sposobem na poranną hiperglikemię jest spożywanie wysokoenergetycznej kolacji. Oczywiście ta kolacja musi być zbilansowana, nie zawierać cukrów prostych, lecz takie składniki, które uwalniają energię powoli, np. cukry długie, tłuszcze, etc. Wtedy uda się ograniczyć hiperglikemię poranną - możliwe też, że wymaga Pani zmiany leczenia na preparaty o mniejszym działaniu hipoglikemizującym.

3) W przypadku mierzenia glikemii poposiłkowej najlepiej jest to zrobić 120 minut po posiłku. Na początku ilość pomiarów będzie bardzo duża, jednak jeśli uda się prawidłowo ustawić leczenie, nie będą konieczne tak częste pomiary

4) Proszę Pani, aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, a co za tym idzie również utrata masy ciała, są najlepszym sposobem na wyregulowanie glikemii i uniknięcie powikłań.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.