Co jeść, aby urosnąć?

mam 14 lat i nie całe 150cm pomóżcie mi!wszyscy z mojej klasy są wysocy albo w "sam raz" czuję się gorsza ;c z powodu mojego niskiego wzrostu.dodam że nie jestem "wychudzona" jestem szczupła.ważę około 43 kg.jak jestem na bilansie to lekarze nie kierują mnie do żadnych endykrynologów.może muszę coś jeść albo jakąś dietę stosować żęby chociaż urosnąć przez ten ostatni miesiąc wakacji około chociaż 5 cm ? proszę pilnie o pomoc! bo już nie wiem co mam robić ;/
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie Każdy organizm rozwija się w swoim własnym tempie.Zarówno sam wzrost, jak i moment jego gwałtownego rozwoju, uzależniony jest w znaczącej mierze od czynników genetycznych. Bardzo możliwe więc, że za kilka miesięcy, czy też rok, zajdą duże zmiany w tym zakresie. Póki co nie warto przejmować się różnicami pomiędzy rówieśnikami. Aby wspomóc rozwój i prawidłową budowę kości, warto natomiast zadbać o wysoką podaż składników mineralnych budujących masę kostną, przede wszystkim wapnia (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnezu (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.