Co jeść aby wzmocnić paznokcie?

Witam jakie produkty powodują wzmocnienie i szybszy wzrost paznokci. Jakieś płatki orkiszowe lub kasze? Mam strasznie miękka płytkę i paznokcie strasznie wolno rosną nawet bardzo

Dzień dobry,

Trzeba z codziennego jadłospisu wykreślić żywność wysoko przetworzoną (chipsy, dania typu fast food, słodycze), potrawy smażone i produkty wędzone, zawierają bowiem toksyny uszkadzające strukturę włosów i paznokci, Warto także ograniczyć mocną kawę i herbatę - "pożerają" witaminy, które są niezbędne w procesach przyswajania minerałów. Pomocne jest natomiast picie 1,5-2 litrów wody dziennie.
Włosy i paznokcie kochają składniki mineralne; szczególnie ważne są cynk, miedź i krzem. Dlatego każdego dnia jedz orzechy, migdały (garść dziennie), pestki dyni albo pestki słonecznika. Zawierają cynk (bierze udział w wytwarzaniu białka, zapewniając prawidłowy wzrost paznokci i włosów) oraz miedź (uczestniczy w tworzeniu melaniny - naturalnego barwnika włosów). Często jadaj rzodkiewkę, kalarepkę i seler. Mają one sporo krzemu, który zmniejsza łamliwość paznokci i zapobiega wypadaniu włosów.
Delektuj się do woli sałatkami i surówkami z czerwonych, pomarańczowych, żółtych i zielonych warzyw. Pomidory, brokuły, sałata, marchew, szczypiorek, koper, czy natka to najbogatsze źródła beta-karotenu, który w organizmie przekształca się w witaminę A.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga