Co jeść, gdy zdiagnozowano u nas kamicę szczawianową?

Jakich produktów spożywczych powinno zabraknąć w naszej diecie, gdy zdiagnozowano u nas kamienice szczawianową?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu

Dieta osoby chorej na cukrzycę

Jak powinna odżywiać się osoba chora na cukrzycę? Czy jej dieta musi być rygorystyczna? Na temat diety cukrzyka wypowiada się ekspert - prof. Krzysztof Strojek, diabetolog.

Tych produktów powinno się zdecydowanie unikać:
Botwina, szpinak, szczaw, rabarbar, cytryny, suszone figi, czekolada, kakao, kawa naturalna, mocna herbata, ostre przyprawy, nasiona roślin strączkowych.
Tych zaś, ograniczyć spożywanie:
Ziemniaki, marchew, buraki, pomidory, koncentrat
pomidorowy, zielony groszek, śliwki, agrest, cukier, mleko.

pozdrawiam

0

Przy postaci szczawianowej należy ograniczyć produkty spożywcze bogate w szczawiany, wyeliminowane powinny być kakao, czekolada , kawa, szczaw, rabarbar i szpinak. Warto zastąpić je produktami zbożowymi z pełnego ziarna, owocami cytrusowymi mięsem. Należy ograniczyć spożywanie mleka i jego przetworów, ryb i jajek. Zaleca się także przyjmowanie dużych ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/

0
Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań
78 poziom zaufania

Dzień dobry!
W przypadku powstawania złogów, które zawierają szczawiany należy wykluczyć przede wszystkim produkty spożywcze, w których występują. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na ilość przyjmowanej witaminy C, gdyż jest ona prekursorem kwasu szczawiowego. Warto także zadbać o odpowiednią podaż wapnia, ponieważ często obserwuje się jego nadmierne wydalanie.
Do produktów, które należy wykluczyć z diety należą: szpinak, szczaw, rabarbar, boćwina, figi suszone, czekolada, kakao, mocna herbata, kawa, konserwy, kiszonki, koncentraty przypraw i sosów, ostre przyprawy.
Produkty dozwolone, ale w ograniczonych ilościach to: mleko i przetwory mleczne, ziemniaki, marchew, buraki, groch, pomidory, nasiona roślin strączkowych, śliwki, agrest, cukier, mięso i przetwory mięsne, ryby, jaja, zielone warzywa liściaste, kapustne, sałata, orzechy.
Natomiast produkty, które nie przyczyniają się do powstawania złogów to: produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa, masło, soki owocowe.
Należy pamiętać i wypijaniu dużej ilości płynów – woda, soki, herbata słaba.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.
 
Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!
 
Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Filtrujemy.. czyli jak żywienie wpływa na funkcjonowanie nerek.
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/swiatowy-dzien-nerek.html?c=3

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty