Co jeść i pić, aby urosnąć w wieku 15 lat?

Witam Nazywam się Weronika mam 15 lat i mam 162cm.wzrostu. Chciałabym być wyższa i mieć 170 cm zrostu. Co mogę jeść lub robić by być wyższa? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
15 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Wzrost jaki osiągamy oraz wiek w którym jego tempo jest największe, są na ogół cechą dziedziczoną, na którą samodzielnie nie mamy wpływu. W przypadku tak młodego wieku nie ma jednak powodów do zmartwień - z pewnością jeszcze urośniesz.
Aby wspomóc rozwój i prawidłową budowę kości, warto natomiast zadbać o wysoką podaż składników mineralnych budujących masę kostną, przede wszystkim wapnia (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnezu (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.